Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

17/05/14 od Marzena

Zygmunt III Waza, Sophia Loren i ich łazienki

Pisząc ostatnio o wnętrzach, chcę zwrócić uwagę na niesamowitą łazienkę, która znajdowała się w zamku królewskim za czasów Zygmunta III Wazy. 

Jest to naprawdę niezwykłe miejsce. Znajduje się ona w wykuszu, wyłażona jest blachą ocynkowaną i w zasadzie był to taki basenik, bo nie można nazwać tego wanną. Król Zaygmunt III Waza korzystając z łazienki miał widok na drugą stronę Wisły. Zakładam, że Wisła w tych latach była bardziej urokliwym miejscem, dlatego taka łazienka musiała robić wrażenie.

Co mają wspólnego Zygmunt III Waza i Sophia Loren?:)

(http://upload.wikimedia.org...)


Dziś przykładem podobnego rozwiązania łazienki może być ta w domu Sofii Loren. Dom stoi na wysokich skałach, a żeby wejść do łazienki zjeżdżamy z tych skał na dół. W łazience jest basen, a poziom wody w tym basenie jest na równi z falami morskimi:)

To pomieszczenie w zamku królewskim pokazuje że oryginalne rozwiązania istniały nawet wtedy, kiedy narzucane były dość rygorystyczne ramy architektoniczne. W prawdzie cała historia architektury oraz ta współczesna, opiera się na zasadzie, iż kierujemy się pewnymi zasadami, ulegamy panującej modzie, ale na pewno projektujemy już takie rzeczy z większą swobodą. Jak na te czasy, łazienka w Zamku Królewskim należy niewątpliwie do oryginalnych rozwiązań. Realizacji nie tak oczywistych dla ówczesnych czasów znajdziemy całe mnóstwo, ale trzeba ich jednak poszukać.

Znacie jakieś ciekawe rozwiązania architektoniczne, które nie były powszechne w swoich czasach i stanowiły dowód na próbe orginalnego podejcia do projektu?