Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

24/10/13 od Antisaina
W temacie: Historie

Na Michałku

jak Archanioł Michał uratował mieszkańców Bliznego

W miejscowości Blizne, nad nowym kościołem, wznosi się pagórek Michałek z wykarczowanym wierzchołkiem. Zwraca uwagę tą wyrwą w ścianie lasu. Pomiędzy drzewami wyłania się malutki budynek.

Wzgórze Św. Michała Wzgórze Św. Michała (Barbara Ciach)

Góra św. Michała jest ważna nie ze względu na jej wysokość - wszak ma zaledwie trochę ponad 400 m n.p.m. Ów malutki budynek to kaplica Michała Archanioła.

Krąży legenda, że na tej górze schronili się mieszkańcy Bliznego podczas napadu Tatarów. Najeźdźcy palili całe wsie, biorąc w jasyr mieszkańców najechanych terenów. Tragedia ta dotknęła również Blizne. Mieszkańcy szukali schronienia na pobliskim wzgórzu. Odpierając ataki, żarliwie się modlili. Wtedy to miała rozpętać się burza, podczas której uzbrojone zastępy aniołów zeszły na ziemię. Przewodził im sam Michał Archanioł. Tatarzy uciekli, przerażeni takim widokiem. Na pamiątkę tych wydarzeń postawiono na tym wzgórzu kapliczkę.

Wzgórze Św. Michała Wzgórze Św. Michała (Barbara Ciach)

W osiemnastym wieku na tym miejscu osiedlili się kapucyni. Wybudowali murowany kościół, jednak niecałe czterdzieści lat tam urzędowali. Nastąpiła kasacja klasztoru, a budynki zostały rozebrane. Ludzie jednak nadal pamiętali o cudownym ocaleniu podczas najazdu Tatarów. Postawiono kapliczkę w miejscu dawnego kościoła, a naokoło posadzono modrzewie. To właśnie tę kaplicę widać pomiędzy drzewami.