Z przymrużeniem oka
7 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Celtowie w XXI wieku

W jednym z najbardziej poukładanych państw Europy stoi celtycka chata. Niespodzianka w alpejskiej krainie sera.

Guggisberg to urocze szwajcarskie miasteczko. Z wyglądu. Uporządkowane ogrody, kamienno-drewniane domy jakby spod linijki. Tylko ta dziwna pustka. Nie tętni tu życiem. Dawniej był znany ze względu na widok z Guggershorn – przy dobrej pogodzie można prócz pobliskich Pre-Alp podziwiać Alpy i Berno. Dziś ludzi przyciąga tam Keltenhaus, zbudowany przez Markusa Sommera na niewielkim wzgórzu w Hirshmatt, z którego widać majaczącą gdzieś w górze wierzę kościoła w Guggisbergu. Tu już pustka nie dusi za gardło.
 

Sumi, jak zwracaliśmy się do naszego gospodarza, to najlepszy specjalista od Celtów w Szwajcarii. Z pomocą przyjaciół zrekonstruował celtycki dom, jedyny taki w kraju, jedyny okrągły w całej Europie. Jego kształt tłumaczy naturą, z którą jest blisko związany – tam taki właśnie kształt spotyka się najczęściej. Cała konstrukcja została zbudowana z tego, co dała ziemia dookoła, nie użyto nawet zwyczajnych gwoździ – Sumi uważa, że nie ma sensu zużywać energii do zmieniania kształtu wytworzonego przez naturę. Izolacja jest niewiarygodnie dobra – w upalne dni w środku panuje orzeźwiający chłód, a po wieczornym paleniu ogniska na środku wielkiego pomieszczenia ciepło utrzymuję się całą noc (warto zaznaczyć, że noce w Pre-Alpach, nie ważne jak gorący był dzień, są chłodne).
 

W Keltenhaus prócz letnich projektów wolontariackich, organizowane są lekcje dla szkół i innych chętnych. Sumi dzieli się swoją szeroką wiedzą z różnych dziedzin. Dookoła domu jest ogród pełen warzyw, owoców i leczniczych ziół, wszędzie łażą kozy i koty. Każdy może spędzić noc w okrągłym domu, pobliskim tipi lub letnim domku na palach. Uważajcie tylko na szerszenie, które uwiły sobie gniazdo na stryszku. Mimo moich początkowych ataków paniki, Sumi nie miał zamiaru ich przenosić. Same wybrały sobie to miejsce, więc same kiedyś odejdą. Po kilku tygodniach można się przyzwyczaić. Wszystko po to, by przypomnieć sobie jak żyć w zgodzie z naturą – tak jak robili to Celtowie, a my zapomnieliśmy.
 

Brzmi trochę szalenie, prawda? Ale trzeba tam spędzić kilka tygodni, by zrozumieć. Słuchać gawęd Sumiego przy ognisku, jeść pyszne wegetariańskie posiłki przygotowane przez jego żonę, kąpać się w pobliskim wodospadzie, całymi dniami kosić i grabić trawę, rąbać drzewo i zbierać porzeczki, a w nocy oglądać spadające gwiazdy. Bez telefonów komórkowych, z bieżącą wodą raz na tydzień.
 

Powrót do normalnego życia wcale nie będzie bolesny. Ale to życie będzie już trochę inne. A może tylko chcę tak myśleć.

  • Tipi Tipi (A.Kozłowska)
  • Toaleta - Oczywiście - blisko natury Toaleta - Oczywiście - blisko natury (A.Kozłowska)
  • Letni domek - Zawładnięty przez wolontariuszy. Letni domek - Zawładnięty przez wolontariuszy. (A.Kozłowska)
  • Wodospad Wodospad (A.Kozłowska)
  • Guggisberg Guggisberg (A.Kozłowska)
  • Keltenhaus Keltenhaus
Ostatnio komentowane na stronie:
20/08/2013 pinot

Płockie szyldy i tablice

2 komentarze, ostatni z 18/12/2015 od pinot
02/09/2014 pinot

Zurych to czy Porto?

quiz
4 komentarze, ostatni z 05/09/2014 od ruda
09/07/2014 Ola

Dziwne przykłady architektury

w Batumi
3 komentarze, ostatni z 10/07/2014 od Ola
28/05/2014 Ola

Rybacy

w porcie Batumi
2 komentarze, ostatni z 29/05/2014 od Ola
Notatki o podobnych miejscach: