Na Mazowszu

Jeśli chcesz umieścić swój obiekt w naszym katalogu bądź założyć własną stronę w serwisie bywajtu.pl, napisz do nas
Obiekty ostatnio dodane do katalogu:

Bierzewice

Bistro Bagatelle

Budy Grabskie

Grabskie Sioło


Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Na Mazowszu


Ciekawe miejsca, historia, agroturystyka na Mazowszu i w bliskiej okolicy Mazowsza.

Pierwszy na świecie most spawany

Dzieło inż. Stefana Bryły

Od wybudowania pierwszego mostu żelaznego w 1779 roku w Coalbrookdale do powstania pierwszego mostu spawanego minęło 150 lat. I pewnie trzeba by na niego jeszcze dłużej czekać, gdyby nie polski inżynier Stefan Bryła. W 1929 roku zaprojektował on i zbudował na rzecze Słudwi pod Łowiczem most, w którym nie użyto w ogóle nitów. Zastąpiły je spawy. Most może nie jest jakiś wielki, mierzy zaledwie 27 metrów, ale dzięki zastosowanej nowej technologii wzbudził niemałe zainteresowanie na świecie. Dość powiedzieć, że specjalnie pod Łowicz zjeżdżali się inżynierowie z całej Europy, żeby podpatrzyć jego konstrukcję. Zastosowanie spawów pozwoliło na dużą oszczędność stali i zmniejszenie ogólnego ciężaru mostu. Szacuje się, że podobna konstrukcja nitowana musiałaby ważyć około 20% więcej niż spawana. 
 
Most służył przez wiele lat na drodze z Łowicza do Kutna (niegdyś był to fragment trasy międzynarodowej z Warszawy do Berlina), w 1977 roku zastąpił go nowy. Nie zburzono go jednak, jedynie przesunięto nieco na północ. Jest wartościowym zabytkiem. Popatrzcie na zdjęcia:
 
 
 
 
 
 
Przy okazji kilka słów o inżynierze Bryle. Był nie tylko wybitnym konstruktorem, lecz również naukowcem i politykiem. Był między innymi profesorem na Politechnice we Lwowie i w Warszawie oraz posłem na sejm w latach 1926-35. W czasie wojny zaangażował się w działalność podziemną. Został aresztowany i rozstrzelany przez Niemców 1943 roku. 
Więcej informacji: http://www.racjonalista.pl/kk.... 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Notatki o podobnych miejscach: