Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Świecino 1462

Rekonstrukcja bitwy (2013).

Krzyżacki rycerz Krzyżacki rycerz (pd)
Bitwa rozegrała się we wsi Świecino 17 września 1462 roku. Wojska polskie pod dowództwem hetmana Piotra Dunina były wspierane przez oddziały gdańskie i liczyły w sumie 1500-2000 żołnierzy. Początkowo Krzyżacy (ok. 2700 żołnierzy, w tym około 1000 tzw. panków kaszubskich, czyli chłopów uwłaszczonych przez Zakon) chcieli zaatakować założony poprzedniego dnia obóz Dunina, który został ufortyfikowany na sposób husycki (tabory ustawione w okrąg). Jednak dowódca krzyżacki - Fritz Raweneck - widząc, że jest w nim więcej żołnierzy niż się spodziewał, ataku zaniechał. Nie wiedział wcześniej, że do Dunina dołączyli żołnierze z Gdańska. W tej sytuacji pierwszy atak przypuściła jazda polska i bitewne starcia odbyły się między obozami. Podczas jednego ze starć Polacy sprytnie się wycofali, odsłaniając  Krzyżaków przed ukrytymi w zaroślach łucznikami. Ich strzały położyły wielu wrogów. W jednym z kolejnych starć zginął Fritz Raweneck, co spowodowało ucieczkę Krzyżaków. Za nimi aż do obozu krzyżackiego pognali jeźdźcy Dunina. Doszło wtedy do spektakularnego ataku na obóz poprzez umocnienia naszpikowane palami i kopiami. Za jeźdźcami już przez bramę wdarła się polska piechota. Doszło do pogromu. W sumie w bitwie zginęło ponad 1000 rycerzy i żołnierzy Zakonu oraz ok. 250 polskich. Zwycięstwo w bitwie odwróciło losy Wojny Trzynastoletniej. Krzyżacy zostali poważnie osłabieni na lewym brzegu Wisły. Rok później Piotr Dunin zdobył zamek w Gniewie i odblokował połączenie Królestwa Polskiego z Gdańskiem. 
 
Wóz husycki Wóz husycki (pd)
 Wóz husycki.
Walki piechoty Walki piechoty (pd)
Walki piechoty.
Po bitwie. Zabieranie z pola walki ciała Fritza Rawenecka. Po bitwie. Zabieranie z pola walki ciała Fritza Rawenecka. (pd)
Po bitwie. Zabieranie z pola walki ciała Fritza Rawenecka.
 
***
 
Tyle się dowiedziałem podczas inscenizacji, jaka odbyła się 17 sierpnia 2013 roku we wsi Świecino koło Wejherowa, dosłownie kilkaset metrów od prawdziwego pola bitwy. Zobaczyłem tam też walki odegrane w historycznych strojach przez ponad setkę zapaleńców, pasjonatów historii i dawnych sposobów walki. Należy się im uznanie. Potrafili się sami zorganizować i wzięli udział w przedstawieniu na własny koszt na prywatnym polu udostępnionym przez jednego z nich. Widzowie zapłacili jedynie za parking - 5 złotych. Rekonstrukcja bitwy była kulminacją imprezy zorganizowanej przez Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy z Lęborka. Warto wspomnieć, że część uczestników z Lęborka do Świecina dotarła pieszo wraz z historycznymi wozami i innym wyposażeniem wojska. Szli trzy dni w historycznych strojach (i w historycznym obuwiu!). Na miejscu założyli obóz, który można było przed bitwą zwiedzić. 
 
  Ciepła strawa. Ciepła strawa. (pd)
Ciepła strawa (co prawda na talerzykach nie z epoki).
Średniowieczna rodzina Średniowieczna rodzina (pd )
Średniowieczna rodzina.
Dzieci z epoki. Dzieci z epoki. (pd)
Dzieci z epoki. 
Artylerzyści. Artylerzyści. (pd)
Artylerzyści.