FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

02/06/14 od AgnesO
W temacie: WYDARZENIA

Warszawa na fotografiach Willema van de Polla

Stare fotografie zawsze wzbudzają w nas emocje, niekiedy bardzo silne. Szczególnie wtedy, kiedy dotyczą nas bezpośrednio. A stare zdjęcia miast? Mimo, że nie pochodzę z Warszawy, zdecydowanie bardziej utożsamiam się z tym miastem, niż z moim rodzinnym. I mimo, że z oczywistych względów nie mogę pamiętać, jak to miasto wyglądało przed wojną, stare zdjęcia Warszawy niezwykle mnie wzruszają. Szczególnie gdy z jednej wystawy przedstawiającej zdjęcia Warszawy z 1934 roku, przechodzę w drugą, przedstawiającą obraz tego miasta po wojnie. Na początku widzimy radosne fotografie, piękne budynki, jedyną w swoim rodzaju architekturę, a potem wielkie zniszczenie. Takich ambiwalentych odczuć dostarcza warszawski Dom Spotkań z Historią przy Karowej.

Skupię się na tej pierwszej wystawie zdjęć autorstwa holenderskiego fotografa - Willema van de Polla, wystawie pt. Zwyczajny 1934. Zdjęcia są łatwo dostępne, ponieważ w ogromnych formatach można je oglądać o każdej porze dnia, na placu przed DSH.

Willem van de Poll jest w Polsce fotografem właściwie nieznanym. Jest to tym dziwniejsze, że był fotografem reportażystą znanym na całym świecie. Był też pierwszym tego typu fotografem holenderskim. Zdjęcia prezentowane na wystawie, są dokumentacją podróży fotografa do Polski, którą odwiedził w 1934 roku. Podczas tej podróży sfotografował także Łowicz, Wilno oraz pogranicze polsko-rosyjskie i polsko-litewskie. Wspaniałe zdjęcia ulic, warszawskiej urbanistyki, a także portrety znanych wówczas osobistości, mają w sobie typowe cechy reportażu, ale nie brak w nich walorów artystycznych.Po wystawie Zwyczajny 1934, warto zajrzeć do głównego budynku DSH obok, i obejrzeć obszerną wystawę fotografii Amerykanina Johna Vachona, Trzy razy Polska.

(Agnieszka Ostrowska/autor: Willem van de Poll)

(Agnieszka Ostrowska/autor: Willem van de Poll)

(Agnieszka Ostrowska/autor: Willem van de Poll)

(Agnieszka Ostrowska/autor: Willem van de Poll)