FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

28/01/14 od AgnesO
W temacie: ZJAWISKA

Paper Moon Portraits

czyli lata dwudzieste bez Photoshopa

W latach dwudziestych nikt nie znał photoshopowanych zdjęć ani tym bardziej Instagramu. Mimo to starano się różnymi sposobami oszukać rzeczywistość na zdjęciach. Jak to wychodziło? Moim zdaniem bajecznie.

Przy okazji rewelacyjnego filmu Paper Moon, z Ryanem O'Neal'em (znanym bardziej z głównej roli w Love Story) i jego córką - Tatum O'Neal, przypomniałam sobie o zjawisku księżycowych zdjęć - paper moon portraits. Właściwie to miałam w pamięci same zdjęcia, które musiały mi się gdzieś przewinąć. Natomiast o tym, że w ogóle istniało oficjalnie coś takiego jak paper moon portraits w masowej fotografii, dowiedziałam się dopiero po obejrzeniu filmu. Niestety, ciężko jest znaleźć historię powstania księżycowego biznesu, na którym zarabiali okoliczni amerykańscy fotografowie. Tak czy siak, uważam że te vintagowe zdjęcia z wczesnego XX wieku, są czymś wyjątkowym.

Paper Moon Poster/materiały prasowe Paper Moon Poster/materiały prasowe (http://en.wikipedia.org/wik...)

Właściwie to księżycowe portrety były podobną zabawą, do tej z makietami i wyciętymi głowami. Ludzie wsadzali w otwory swoje głowy, co tworzyło mniej lub bardziej zabawny obrazek. Wszystko po to aby nagiąć trochę rzeczywistość i stworzyć ludziom okazję do zabawy. Moda na takie zdjęcia trwała w latach 20. i 30. Oficjalnych informacji co do powstania pomysłów na portrety z papierowym księżycem nie udało mi się znaleźć. Jednak można domniemywać, że po prostu podczas jednego z miejskich festynów jakiś fotograf wpadł na pomysł, aby stworzyć oryginalne pamiątkowe portrety i przy okazji trochę zarobić. Zresztą taką scenę mamy właśnie w filmie Paper Moon. Na jednej z miasteczkowych imprez, fotograf, za kilka dolarów, wykonywał takie zdjęcia w swoim namiocie. Bywało też, że fotograf wykonywał je w swoim studiu albo foto-budce. Chodzi po prostu o to, że fotografowana osoba zasiada na specjalnej makiecie, przedstawiającej ogromny papierowy księżyc. Czasami dodawano także papierowe gwiazdy i chmurki. Nikt oczywiście też nie uwzględnił faktu, iż w rzeczywistości nie jesteśmy w stanie zaobserwować gwiazd wokół księżyca bo przestrzeń wokół niego zawsze pozostaje ciemna. Zresztą nieważne, fotografie z księżycem i gwiazdami są jeszcze bardziej bajkowe.

Na Flickrze grupy It's Only The Paper Moon można obejrzeć całą galerię tego typu zdjęć. Zabawne jest to, jak bardzo poważne miny mają niektorzy eleganccy modele.