Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

12/01/14 od Marzena

Babilon

miasto-państwo sumeryjskie

Początki Babilonu sięgają 2000 r. p. n. e. Zdobyte i całkowicie zburzone przez asyryjczyków swoje drugie życie zawdzięcza Nabuchodonozorowi II, który w ok. 600 r. p. n. e odbudował Bablion (moża więc powiedzieć, że plan miasta pochodzi właśnie z tego okresu).

Zacznijmy od nazwy. Babilon znaczy po prostu "Brama Boga". 

(Joanna Cudziło)

Miasto zostało od samego początku zaprojektowane. Świadczy o tym kilka faktów, między innymi ten, że miasto zostało usytuowane w taki sposób, aby dłuższy jego bok mógł łapać chłodniejsze wiatry (więcej zabudowy mogło korzystać z zimnego wiatru). Dlatego też im dalej na południe (czyli im dalej od najlepszego wiatru) tym biedniejsi ludzie mieszkali. Kolejny fakt świadczący o zaplanowaniu wcześniej miasta to np. rygorystyczna siatka ulic.

Bablion był strukturą zamkniętą. Oznacza to, że był zamknięty murami. I to nie byle jakimi. Mury miały od 7 do 20 metrów wysokości i szerokość 12 metrów. Dla wyobrażenia sobie potężnych gabarytów murów mogę napisać, że podobno mógł nimi spokojnie przejechać czterokonny zaprzęg. Warowny charakter Babilonu był ogólną cechą miast Mezopotamii, które bały się najazdów nieprzyjaciela. Dodatkowo, dzięki tak wysokim murom uzyskiwany był efekt wnętrza tunelowego (wyobraźcie sobie tak wysokie mury, który Was otaczają).

Ogrody Semiramidy znajdowały się w północno-zachodniej części, czyli w tym samym miejscu co pałac Nabuchodomozora II.

Warto również powiedzieć kilka słów o Bramie Isztar. Na rysunku jej mini rzut znajduje się na samej górze (przy napisie brama Isztar). Brama, a właściwie  obiekt bram składał się z dwóch części (dwóch oddzielnych bram), jej konstrukcja miała charakter obronny. Nic nie byłoby w niej nadzwyczajnego, gdyby nie wyobrażenie o tym, jak mogła wyglądać. Replika stoi do dziś i podobno cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Nie dziwne- charakteryzowały ją piękne kolory i ogólnie niesamowite wykończenia, zrobiona była zapewne z kafelków.

(Bontenbal/ http://pl.wikipedia.org/wik...)

(Botenbal/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Detail_Ishtar_gate.JPG?uselang=pl)

 

Notatki o podobnych miejscach: