Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Klasyka z Ronchamp

dzieło Le Corbusiera

O Le Corbusierze, jego teorii, jego pojmowaniu architektury można mówić wiele. Na pewno skuszę się na to, by przybliżyć Wam bliżej jego postać. Tym razem jednak chciałabym skupić się na jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł francuskiego architekta, które należy jednocześnie do największych dzieł architektury XX wieku - Kaplicę Notre Dame du Haut w Ronchamp. 

(Wladyslaw/ http://de.wikipedia.org/wik...)

Projekt kaplicy przygotowywany był przez długi czas - ocenia się bowiem, że po powrocie architekta do tworzenia poświęcił on trzy lata na głęboką analizę, której wynik możemy dziś oglądać we Francji. Powstanie tego dzieła określa się na 1950-1954 rok. Inspiracji architekt poszukiwał podobno w chatach z Istrii, skorupie kraba, czy skrzydle samolotu.

Charakterystycznym elementem kaplicy jest dach, który usytuowany jest w taki sposób, że pomiędzy nim a ścianą znajduje się bardzo wąski prześwit potęgujący odbiór tej architektury wewnątrz kaplicy. Zwróćcie uwagę na kontrast ciężkości, jaką możemy odebrać oceniając budynek z zewnątrz, do naszego wyobrażenia o lekkości ścian, której otaczają nas, gdy jesteśmy wewnątrz kaplicy.

(www.fondationlecorbusier.fr)

Różnej wielkości otwory, które zdają się być przypadkowo rozsypane po elewacji dają piękne efekty świetlne, widoczne na zdjęciu powyżej. "Podziurawiona" strona budynku zapewne nie bez przyczyny znajduje się od strony południowej.

Ciekawostką jest fakt, że przy analizowaniu konstrukcji dachu, który wykonany został z betonu postanowiono wykorzystać takie rozwiązania inżynierskie, które były stosowane przy budowaniu tam.