AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Biecz gotycki

Miasto królewskie nad "naftową" rzeką Ropą

Aczkolwiek wtedy, gdy był tymże miastem królewskim w pełnym słowa tego znaczeniu, jeszcze o naftowych zasobach regionu wiedziano niewiele. Ale specyficzny zapach na pewno czuli ówcześni ludzie łowiąc ryby. Czuje się go i dzisiaj stojąc na brzegu, a okoliczne pola są pełne szybów i odrywek nierzadko jeszcze o dziewiętnastowiecznym rodowodzie. Wszak jesteśmy w okolicach Gorlic, kolebki polskiego nafciarstwa.

Muszę powiedzieć, że odczuwam szczególne wzruszenie, gdy przybywam do małego miasteczka - coś 4 000 mieszkańców - i okazuje się, że ma tysiącletnią historię. Otwieram książkę o Bieczu i czytam, że  było to jedno z największych miast w królestwie polskim Piastów i Jagiellonów, znajdowały się w nim trzy zamki i jeden dwór królewski. Trzy zamki.... probuję sobie wyobrazić, gdzie w tym mieście - które samochodem przejeżdża się w 5 minut - mogły stać te zamki. A były jeszcze przecież kościoły, ratusz, szpital, szkoły, kamienice, budynki publiczne, niektóre stoją do dzisiaj.

Biecz, z prawej fara, w oddali ratusz. Biecz, z prawej fara, w oddali ratusz. (IDB)

W Bieczu moje wzruszenie jeszcze wzrosło, gdy weszłam do restauracji w Domu zbója Becza - autentycznej piętnastowiecznej kamienicy przy rynku - i tam ujrzałam baterię butelek z tokajem :)

Dom Becza, restauracja z interesująca ofertą tokajów Dom Becza, restauracja z interesująca ofertą tokajów (IDB)

To też kontynuacja "królewskiej" tradycji. W czasach starej Polski biegł tędy ważny szlak handlowy, a najbardziej ożywione stosunki utrzymywano z Węgrami, a szczególnie z winem węgierskim.

Oryginalna beczka do przechowywania wina. Oryginalna beczka do przechowywania wina. (IDB)

Imponujących rozmiarów jest ta beczka - mieści 9 000 litrów! Największy rozkwit ten handel przeżywał w XVI i XVII wieku, ale jak zaznaczyłam i dzisiaj nie ma tam posuchy.

Za beczką widać mury obronne. Spory fragment tych murów zachował się, również trzy wieże i fragment barbakanu. Nie jest to spacer na długie godziny, ale można na chwilę zapomnieć, że mamy XXI wiek.

Mury obronne w Bieczu Mury obronne w Bieczu (IDB)

Fragment murów i fragment renesansowego domu Barianów-Rokickich Fragment murów i fragment renesansowego domu Barianów-Rokickich (IDB)

Ciekawą pamiątką po czasach "królewskich" jest gotycki szpital św. Ducha z XIV wieku. Niestety, nie ma szczęścia do właścicieli, a to miasto, a to kościół katolicki, bo żadnego nie stać na jego rekonstrukcję. Zaczęto ją w 2009 roku i na razie wygląda tak jak na zdjęciu. Podobno kuria planuje tam dom opieki dla starych ludzi.

Gotycki szpital św. Ducha w Bieczu Gotycki szpital św. Ducha w Bieczu (IDB)

Najpiękniejszą budowlą w Bieczu jest kościół farny św. Ducha, pietnastowieczny, z bogato zaludnioną belką tęczową, z dokumentami kolejnych epok: gotyku, renesansu, baroku. W moich oczach jest to kościół bardzo prawdziwy, nie na pokaz, a ku chwale Opatrzności, a przy tym udane dzieło architektów i artystów. Niesamowite są te figury świętych na murze otaczającym świątynię.

Kościół farny w Bieczu Kościół farny w Bieczu (IDB)

Kościół farny w Bieczu Kościół farny w Bieczu (IDB)

Dzisiaj Biecz ma inne niż w starej Polsce sposoby na trwanie i rozwój: turystyka, festiwal muzyki dawnej, bardzo ambitne projekty edukacyjne z UNESCO. No i ten tokaj....