Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Transparentność

na przykładzie Glass House

Szkło, o którym ostatnio bardzo lubię dla Was pisać, było i jest materiałem, które stwarza nowe, ciekawe możliwości. Gdy  Phipil Johnson (bardzo znany architekt, współpracowłnik m.in. Miesa van der Rohe), postanowił pokazać możliwości szkła, zaprojektował Glass House w New Canaan.

(Carol M. Highsmith/ http://en.wikipedia.org/wik...)

W okresie powstania tego domu (czyli ok.1950 r.) szkło i stal cieszyły się dużą popularnością. Wybitnie docenił te materiały Johnson tworząc stalową ramę (której powierzchnia została sprowadzona do potrzebnego minimum), w którą zostały włożone szklane płyty. W ten o to sposób stworzył dom o możliwie wysokiej transparentności. Jedynym elementem, który został osłonięty wewnątrz była toalata, która na zdjęciu znajduje się z prawej strony domu w cylindrze. 

Zadajecie sobie zapewne pytanie, jak można funkcjonować w takim domu? Co z sąsiadami i życiem prywatnym? Architekt mógł pozwolić sobie na taką architekturę, ponieważ otaczające tereny należały do niego. Mimo wszystko nie wyobrażam sobie żyć w aż tak transparentnym domu.

Glass House jest więc realizacją pokazującą możliwości ówczesnej architektury i technologii. Jest raczej podkreśleniem dokonań niż domem, który miał stać się oazą dla jego mieszkańców. Ponieważ założeniem architekta nie było zapewne zaprojektowania właśnie przestrzeni w pełni funkcjonalnej stwarzającej idealne warunki, a zwrócenie się ku nowym możliwościom i próbom pokazania ich uważam, że jest to realizacja, którą każdy z nas powininen zapamiętać.