Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Baszta Tkaczy zwana Lodową

Siostra najwyższej baszty w Polsce.

Dziś będzie o kolejnej baszcie. Musicie na to przystać - nie bez powodu na anglojęzycznych pocztówkach ze Stargardu Szczecińskiego widnieje hasło „City of towers”.

Baszta Tkaczy architektonicznie jest siostrą Baszty Morze Czerwone. Ma podobny kształt (kwadratowa podstawa przechodząca w cylinder), tyle samo kondygnacji (jest ich osiem) oraz takie same dekoracje na ceglanej glazurze (na podstawie szachownica, na cylindrze romby). Różnice to wysokość i wiek baszt. Baszta Tkaczy mierzy 31 metrów (czyli jest niższa od swej siostry o 3 metry) i później powstała - w połowie XV wieku (Baszta Morze Czerwone w XIV wieku).

Jest kilka wzmianek wyjaśniających nazwę baszty, niegdyś zwaną też Wieżą Sukienników. Jeden przekaz donosi, że baszta została zbudowana ze środków sukienników i to oni w razie konfliktów zbrojnych mieli stawać w jej obronie.

Inne podanie mówi o tym, że strażnikami na wieży byli tkacze, którzy zimą alarmowali miasto o spływających z góry rzeki Ina krach - ich napór groził zalaniem niższych partii miasta i zniszczeniem Bramy Młyńskiej, o której też na pewno jeszcze wspomnę (chociażby dlatego, że jest jedyną bramą w Polsce zbudowaną na korycie rzeki). Taki obowiązek leżał w interesie tkaczy - położone nad rzeką folusze były narażone powodzią w pierwszej linii. Gdy pełniący wartę sukiennik wznosił alarm straż miejska biegła w stronę rzeki by drągami i pikami rozbić spływający lód.

Niektórzy wskazują, że to stąd wzięła się też druga nazwa wieży – Baszta Lodowa - choć powszechniejsza jest opinia, że wiąże się z tym fakt jakoby od XVIII wieku w lochu więziennym (znajdującym się w podstawie) magazynowano lód.

Baszta znajduje się na wysepce u wylotu ul. Krzywoustego. Niektórych może zaciekawi informacja, że pod koniec XIX wieku budując tą ulicę (wtedy zwaną Koenigstr) był zamiar rozebrania baszty. Na szczęście jednak baszta się zachowała.

Baszta Tkaczy (bądź Lodowa) w Stargardzie Szczecińskim. Baszta Tkaczy (bądź Lodowa) w Stargardzie Szczecińskim. (Kapitel, CC0 1.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):