Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Baszta Jeńców w Stargardzie Szczecińskim

Może nie tak okazała, ale na pewno inna niż pozostałe stargardzkie baszty.

Obiecuję, że to już ostatnia notatka o baszcie. Przynajmniej w Stargardzie Szczecińskim – więcej ich tam nie ma. No chyba że takie, po których pozostały tylko ruiny. Dziś jednak skupiam się na baszcie wciąż stojącej – na Baszcie Jeńców.

Baszta Jeńców wybudowana została na przełomie XV i XVI wieku. Architektonicznie różni się od wcześniej opisywanych: siostrzanych baszt Morze Czerwone i Tkaczy, oraz od niewiasty Białogłówki. Przede wszystkim Baszta Jeńców w całości przyjmuje kształt cylindra, a mając zaledwie 13 metrów wysokości dzieli się na cztery kondygnacje. Baszta jest zakończona krenelażem – czyli charakterystycznymi „zębami”, które sprawiają wrażenie jakby głowę baszty wieńczyła korona. Jest to zabieg typowy dla budownictwa obronnego, stosowany zwłaszcza w wykończeniach baszt i murów. W razie oblężenia za tymi „zębami” niczym próchnica czaili się łucznicy.

Baszta Jeńców znajduje się na ulicy Strażniczej zamykając fragment muru obronnego biegnącego wzdłuż rzeki Ina w Parku Jagielońskim. Od strony wewnętrznej muru można zobaczyć arkady podpierające ganek prowadzący do lochu baszty. Nazwa wieży może wskazywać, że byli tam przetrzymywani jeńcy, aczkolwiek nie natrafiłam na żadną legendę opisującą historię wieży. Niestety. Patrząc jednak na kraty strzeżące wejścia do jej wnętrza wyobraźnia sama dyktuje mroczne, średniowieczne obrazy.

Baszta Jeńców w Stargardzie Szczecińskim. Baszta Jeńców w Stargardzie Szczecińskim. (Kapitel, CC0 1.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)