KomentatorAutor mrtswtk
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 103 (+228/-0)
Komentarze 205 (+123/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Wieże ciśnień od strony praktycznej

O tym, jak funkcjonują wieże ciśnień i gdzie znajduje się najwyższa taka konstrukcja w Polsce.

Wieże ciśnień to konstrukcje, które były budowane po to by zapewnić równomierne ciśnienie w miejskich wodociągach. Wieże ciśnień były budowane na wzniesieniach, dodatkowo zbiorniki na wodę umieszczano na szczycie, dzięki czemu woda była rozprowadzana do odbiorców siłą grawitacji.

Funkcjonalność wieży opiera się na mechanizmie, który w fizyce nazywa się zasadą naczyń połączonych. Według tej zasady poziom cieczy w dwóch połączonych ze sobą naczyniach rozkłada się równomiernie, na tym samym poziomie. Najlepiej obrazuje to ilustracja poniżej:

Konstrukcja i zasady działania wieży ciśnień. Konstrukcja i zasady działania wieży ciśnień. (Jonathan Cretton, public domain, http://en.wikipedia.org/wik...)

Wieże ciśnień dostarczały wodę do budynków mieszkalnych i fabryk, a budowane przy stacjach kolejowych zasilały parowozy. W razie potrzeby były w stanie pokryć chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę – przykładowo podczas pożaru. Co więcej, wieże ciśnień mogły dostarczać wodę nawet w przypadku odcięcia prądu

Obecnie, wyparte przez postęp techniki, stanowią jedynie obiekty architektoniczne, wzbogacając tym samym zasoby miejskich zabytków. Najwyższą wieżę ciśnień w Polsce znajdziecie w Stargardzie Szczecińskim. Zbudowana w latach 1896-1897 mierzy sobie 65 metrów wysokości. Zbiornik wodny na jej szczycie (który stanowi najszerszą część konstrukcji) ma pojemność 500 m³. To 500 000 litrów! Podstawą wieży jest ośmiobok, który następnie zwęża się i przechodzi w walec.

Najwyższa wieża ciśnień w Polsce - Park Chrobrego, Stargard Szczeciński. Najwyższa wieża ciśnień w Polsce - Park Chrobrego, Stargard Szczeciński. (Kapitel, CC0 1.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

W 2007 roku wieża została odremontowana. I dobrze, bo ja pamiętam ją jeszcze z czasów gdy była pomazana nieudolnym graffiti, a przy jej podstawie spotykała się zdeprawowana młodzież by palić papierosy, zapluć chodnik i pozostawić po sobie bałagan z puszek i butelek po piwie. Po renowacji dużo się zmieniło – w istocie wieża stanowi teraz całkiem przyjemny punkt, przy którym można się zatrzymać, usiąść i poczytać książkę.

Budynek znajduje się w Parku Chrobrego przy ul. Czarneckiego. Chcąc zobaczyć najwyższą wieżę ciśnień w Polsce można przy okazji odhaczyć inny rekordowy budynek w naszym kraju. Wieża bowiem znajduje się w sąsiedztwie najwyższej polskiej baszty – Baszty Morze Czerwone.