Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż

Łysa Góra to nie Łysica. Dosyć często te dwie, tak podobne  nazwy, są ze sobą mylone, lub używane zamiennie do określenia najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Jednak Łysa Góra jest niższa, ma 595m n.p.m. i posiada drugą nazwę – Święty Krzyż.

Swoją świętość góra ta zawdzięcza dwóm aspektom. Po pierwsze, przed wiekami znajdowało się tam pogańskie miejsce sakralne. Stąd też ludowe legendy i podania mówiące o tym, że właśnie na Łysej Górze odbywały się sabaty czarownic, które odwiedzał sam diabeł. Pamiątką czasów pogańskich jest wał kultowy, który istnieje po dziś dzień.

Po poganach górę przejęli mnisi, którzy na jej szczycie wznieśli klasztor. Choć wydawałoby się, że ukryte w górach opactwo nie powinno nikomu przeszkadzać, to jego historia jest dość burzliwa. Najpierw, w 1819 roku, doszło do kasaty zakonu. Budynki klasztorne opustoszały, a trzech pozostałych na miejscu zakonników miało dożywotnio opiekować się nimi. Później, po powstaniu styczniowym i w okresie międzywojennym, Święty Krzyż funkcjonował jako wyjątkowo ciężkie więzienie.

W bramie W bramie (ruda)

Obecnie opactwo nie przeżywa tak dużych zmian, a opiekuje się nim zakon misjonarzy oblatów. Składa się z klasztoru, kościoła św. Trójcy oraz dobudowanego skrzydła. Nazwa opactwa nawiązuje do relikwii Krzyża Świętego, jakie znajdują się w ołtarzu świątyni. Od 2013 roku trwa budowa wieży kościelnej, która w 1914 roku została zniszczona przez Austriaków. Przez wiele lat trwała zbiórka pieniędzy na ten cel, lecz dopiero niedawno udało się zgromadzić odpowiednie środki. Wieżę będzie można podziwiać już od końca maja 2014.

Nawa kościoła Trójcy Świętej Nawa kościoła Trójcy Świętej (ruda)

Wnętrze klasztoru Wnętrze klasztoru (ruda)

Na Świętym Krzyżu, oprócz opactwa, dominującym elementem jest Radiowo – Telewizyjne Centrum Nadawcze, mające 157 metrów , stojące w tym miejscu od 1966 roku. Generalnie przez wiele lat było tak, że gdy w okolicach Świętego Krzyża grasowały burze, a pioruny trafiały w wieżę przekaźnikową, to w wielu miejscowościach, w tym również w Kielcach, nie można było oglądać telewizji.

Na Łysej Gorze znajdziemy również Gołoborze, które zbudowane jest z różnej wielkości bloków piaskowca kwarcytowego, które powstały 500mln lat temu. Kiedyś można było po tym terenie swobodnie chodzić. Od pewnego czasu jednak, Gołoborze można oglądać z góry, ze specjalnej platformy widokowej.

Widok z zimowego Gołoborza Widok z zimowego Gołoborza (ruda)

Dwie najpopularniejsze trasy na Święty Krzyż to:

- czerwony szlak z Huty Szklanej, poprowadzony asfaltową drogą. Na dole znajduje się duży parking, gdyż wjazd na samą górę jest zabroniony. Wyjątek stanowią osoby, które w niedzielę chcą wziąć udział w mszy świętej. Spacer na szczyt Świętego Krzyża zajmuje od 30 do 40minut. Jest również możliwość dostania się na górę bryczką lub Kolejką Świętokrzyską (traktor ciągnący wagoniki).

- niebieski szlak z Nowej Słupi, tzw. Droga Królewska. Ma typowy, górski charakter, lecz nawet mniej doświadczeni piechurzy powinni sobie z nim poradzić. Wzdłuż szlaku poprowadzona jest droga krzyżowa.

  • Klasztor na Świętym Krzyżu widziany od strony Nowej Słupi Klasztor na Świętym Krzyżu widziany od strony Nowej Słupi (ruda)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot