Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Góry Świętokrzyskie

Niepozorne, może nawet często pomijane i lekceważone przez niektórych ludzi. Warto jednak tam zajrzeć, by zobaczyć coś innego?

Najważniejszym miastem w regionie są niewątpliwie Kielce, jednak pod kątem turystycznym ważne są również miejscowości takie jak Święta Katarzyna (tak, to jest nazwa miejscowości), oraz Nowa Słupia.

Niewysokie, chociaż należą do Korony Gór Polski, wraz ze swoim najwyższym szczytem - Łysicą. Nie jest wysoka ze swoimi zaledwie 612 metrami nad poziomem morza. Podejście zajmuje około godziny, ale sprawniejsi mogą dużo szybciej wejść. Trzeba trzymać się szlaku, chociażby ze względu na to, że Łysica znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po drodze czekają nas atrakcje w postaci kapliczek, pomników i źródełek.

Źródło na szlaku Źródło na szlaku (B. Ciach)

Przy wejściu do Parku standardowo pobierane są opłaty, jednak jedynie w miesiącach letnich. Dodatkową zaletą  jesieni i zimy jest to, że nie ma tam tabunów turystów. Osobiście spotkałam ze trzy osoby... przez cały weekend na szlaku.

Drugim bardzo znanym szczytem w Górach Świętokrzyskich jest Święty Krzyż. Skąd taka nazwa? Jak się dowiedziałam, nazwa ta pochodzi od relikwii Świętego Krzyża, które są przechowywane w klasztorze znajdującym się na szczycie góry.

Święty Krzyż jest ciekawy nie tylko dla katolików, ale również dla innych ludzi np. dla interesujących się historią. Już przed wiekami było to miejsce kultu pogańskiego. Możliwe, że dlatego wybudowano tam kościół wraz z klasztorem. Skoro miejsce i tak było czczone przez ludzi, to nowa religia zaanektowała intratne miejsce ;) W niektórych miejscach widać pozostałości wałów. Uczulam jednak, że nie można tam schodzić ze szlaków, ponieważ Święty Krzyż również jest na terenie Parku Narodowego.

Nie przeczę, że góry Świętokrzyskie są niskie. Dla mnie są jak taka babcia, która ze względu na wiek staje się coraz niższa... te góry są przecież jednymi z najstarszych w Polsce (oczywiście obok Sudetów)!

Zabudowania klasztorne Świętego Krzyża we mgle Zabudowania klasztorne Świętego Krzyża we mgle (B. Ciach)

Nie są rozległe, ale pomimo to mają w sobie co najmniej kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia i zjawisk do zaobserwowania. Natkniemy się tam na gołoborza oraz skałki ostańcowe. Takie gołoborza to nie byle co... nie wszędzie je spotkamy. Nawet mogę powiedzieć, że są rzadkie. Oprócz Gór Świętokrzyskich, występują np. na Babiej Górze i w Tatrach.

Jednak nie sama przyroda ożywiona i nieożywiona jest tam ciekawa. Przed wiekami znajdowały się tam ośrodki górnicwa. Wydobywano z nich rudy żelaza, miedzi i ołowiu. Dzisiaj pozostało bo tym jedynie muzeum i żużel na polach...

Tagi: góry
Notatki o podobnych miejscach: