KomentatorAutorWydawca Ola
subskrybuj autora
(subskrybuje: 5 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 258 (+349/-0)
Komentarze 424 (+158/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

17/07/14 publiczna

Autonomiczna Republika Góry Athos

republika mnichów

Słyszeliście kiedyś o Górze Athos? Pewnie gdzieś tam kiedyś obiła Wam się o uszy ta nazwa.

(Witold Rawicz, CC BY SA 2.0, http://commons.wikimedia.or...)
Góra Athos to potoczna nazwa Autonomicznej Republiki Góry Athos. Zamieszkują ją jedynie minisi. Mogą ją odwiedzać turyści, ale musza w tym celu wyrobić... wizę - przy czym ich pobyt nie powinien trwać dłużej niż 3 dni. Tak jest jednak w przypadku prawosławnych. Wyznawcy innych religii podlegają dodatkowym obostrzeniom, w tym temu, które mówi, że na terenie republiki w ciągu doby może ich być tylko... dziesięcioro. Dodam jeszcze że kobietom wstęp jest absolutnie wzbroniony, ale to akurat chyba nie dziwi Was specjalnie? Wyjątek uczyniono w 1347 roku dla żony cara Stefana IV Duszana - Jeleny.

Uważa się że pierwsi mnisi pojawili się na półwyspie ok. VIII wieku. Za oficjalną datę powstania ośrodka przyjmuje się jednak 963 rok.

Na górze znajduje się obecnie 20 klasztorów. Większość to klasztory greckie, poza trzema, które należą do Bułgarii, Serbii i Rosji. Ze względu na próby "przejęcia" republiki przez Rosję w XIX wieku (poprzez zwiękoszną liczebność mnichów pochodzenia rosyjskiego) obecnie prawo w republice uznaje, że każdy mnich który dołączy do wspólnoty na górze Athos automatycznie staje się Grekiem i otrzymuje greckie obywatelstwo. Liczba i przynaleźność klasztorów pozostaje niezmienna i nie podlega jakimkolwiek zmianom.

Turyści, a przede wszystkim turystki, które chciałyby zobaczyć, a przynajmniej rzucić okiem na Górę Athos mogą przepłynąć się wzdłuż wybrzeża motorówką.

(Автор Fingalo, CC-BY-SA-2.0-de, http://commons.wikimedia.or...)