Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór, znajdujący się w miejscowości Ujazd, byłby teraz istną perłą na mapie Europy, a może i całego świata. Byłby, gdyby nie popadł w ruinę. Swoisty symbol pychy i zagadka.

Zamek Krzyżtopór w trakcie rewitalizacji. Zamek Krzyżtopór w trakcie rewitalizacji. (Lopcio, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)
 
W XVII wieku rodzina Ossolińskich (a dokładniej Krzysztof Ossoliński) postanowiła na tej sandomierskiej ziemi wybudować swoją najwspanialszą i najokazalszą budowlę. Do tego celu zatrudnili oni Wawrzyńca Senesa, który miał sprostać wyzwaniu, jakie mu postawili. Ossolińscy chcieli przede wszystkim, aby ich zamek był bezpieczny, ale rónież efektowny, stąd wybór modnego jak na owe czasy nurtu palazzo in fortezza (czyli ufortyfikowany pałac). Jednak ten znakomity, polski ród nie chciał zwykłego zamku, stąd Senes musiał zrealizować bardzo dziwną zachciankę swych zleceniodawców. Otóż cała budowla miała być jednym, wielkim kalendarzem: tyle wież ile kwartałów w roku, 12 sal - każda symbolizująca jeden miesiąc oraz 365 okien, czyli tyle ile dni w roku. Według różnych podań, to nie idea budynku - kalendarza była największą ekstrawagancją Ossolińskich, lecz stajnie z lustrami i marmurowymi żłobami, sufit - akwarium w jadalni, ze słoną wodą i rybami pływającymi nad głowami osób biesiadujących przy stole czy tunel łączący Krzyżtopór z inną siedzibą Osslińskich - zamkiem w Ossolinie. Generalnie jednak nie podlega wątpliwości fakt, że budowa zamku trwała 13 lat i kosztowała 30mln zł, co jak na tamte czasy było sumą wprost niewyobrażalną.
 
Ruiny zamku i jego malownicza okolica. Ruiny zamku i jego malownicza okolica. (ruda)
Niestety zamek dość krótko cieszył się dobrą passą i sławą. Po śmierci właściciela był przekazywany kolejnym spadkobiercom, aż w końcu Szwedzi zdobyli zamek (bez ani jednego wystrzały z armaty), splądrowali go i wywieźli wszystko, co najcenniejsze. Od tamtego czasu zamek popada w ruinę.

Od 1991 roku ruiny zamku w Krzyżtoporze zostały otwarte dla zwiedzających. I choć były plany, by go całkiem odbudować, to mniej kosztowna okazała się rewitalizacja niektórych fragmentów budowli i i utworzenie w tym miejscu tzw. stałej ruiny.

W jednej z baszt. W jednej z baszt. (ruda)

 

  • Na dziedzińcu. Na dziedzińcu. ( ruda)
Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot