subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 4 (+6/-0)
Komentarze 8 (+3/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

01/11/18 publiczna
W temacie: Croatia Tour 2016

Ninska Laguna

Plaża jak nie z Chorwacji

Czy w Chorwacji są piaszczyste plaże? Otóż tak, wbrew powszechnym opiniom są. Większość z nich jest zlokalizowanych na wyspach. Jedna z większych, zwana dumnie "Ninską Laguną", znajduje się około 20 km na północ od Zadaru, w mieście Nin.

Ninska Laguna, w tle pasmo velebit. Ninska Laguna, w tle pasmo velebit. (Jacek Kulpa/zasoby własne)

Dla tych, którzy będąc w Chorwacji zatęsknią za rodzimym wybrzeżem polecam wybrac się do Nin na lokalną plażę. Dużo piasku, płycizna oraz mało przejrzysta woda odrazu na myśl przywodzą Bałtyk. Ale na tym podobieństwa się kończą. Piasek nie jest taki miły a woda nie jest tak zimna. No i te widoki. To co najbardziej uderza to widok potężnych gór Velebit po drugiej stronie morza (a właściwie zatoki).

Do Nin i jego plaży dostaniemy się z Zadaru jadąc na północ drogą 306 w kierunku znanego ośrodka Zaton lub odbijając z "Jadranki" w miejscowości Murvica na północ, na drogę 6011, w kierunku na Vir. Samochód można zaparkować w bardzo bliskiej odległości od plaży na płatym parkingu na ulicy Put Żdrijaca.

Plażę polecam szczególnie rodzinom z małymi dziećmi, dla których łagodne zejście oraz piasek będą stanowiły nielada atrakcję. Miejsce ma nieźle rozwiniętą infrastrukturę. Na miescu są prysznice, zaplecze sanitarne, przebieralnie. Można wypożyczyć parasole i leżaki. Dla dorosłych nie jest tak atrakcyjna. Zejście do morza jest tak płaskie, że po pewnym czasie robi się nużące. Człowiek odnosi wrażenie, że wcześniej dotrze do gór Velebit niż zanurzy się chociażby po pachy. Atrakcyjności dla miejsca dodają zlokalizowane na plaży lecznicze (podobno) błota.

Ninska Laguna Ninska Laguna (nermolaev99/Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)/https://www.flickr.com/photos/76436123@N02/7434805544)

Miejscówka niewątpliwie warta odwiedzenia dla przebywających w rejonie Riviery Zadarskiej.

Ostatnio komentowane notatki autora:
01/11/2018 Jacko

Ninska Laguna

Plaża jak nie z Chorwacji
3 komentarze, ostatni z 19/11/2018 od Cmyk
29/10/2018 Jacko

Uvala Zavratnica

Chorwacki "fiord"
2 komentarze, ostatni z 30/10/2018 od Jacko