Narodowa Centrala Turystyczna Republiki Dominikańskiej

2 osoby
Štěpánská 611/14
110 00 Praga 1
Czechy
www.godominicanr...

telefon:
+420 222 231 078

e-mail:
poland@godominic...
Moderatorzy:
    Cmyk Rep.Dominikanska

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: przedstawiciele
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Narodowa Centrala Turystyczna Republiki Dominikańskiej

09/07/15 publiczna

Isla Saona i tropikalne wyspy Republiki Dominikańskiej

Wybrzeże Republiki Dominikańskiej otoczone jest przez kilka naprawdę wyjątkowych wysepek. Rajska Isla Saona, reklamowa Cayo Levantado, koralowa Cayo Arena, czy wyspy Los Haitises usiane gęstą siecią jaskiń z indiańskimi malowidłami zapraszają do eksploatacji i aktywnego wypoczynku.

Isla Saona: najczęściej odwiedzana wyspa w kraju

Na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju rozciąga się Wschodni Park Narodowy (Del Este) o powierzchni 420 km. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na rozmaitość występujących tu gatunków, ale także z punktu widzenia archeologii. W miejscu, gdzie park spotyka się z morzem, zobaczyć można przepiękne rafy koralowe, przyciągające nurków z całego świata.

(Dominican Republic Tourism Board)

Główną atrakcją parku Del Este jest wyspa Saona. „Według statystyk każdego dnia przyjeżdża tu 2,5 tys. osób, rocznie daje to niema 900 tys. osób. Jest to zdecydowanie najchętniej odwiedzana wycieczkowa destynacja w Republice Dominikańskiej“ mówi Leila Boasier Budecker, dyrektorka przedstawicielska Republiki Dominikańskiej z siedzibą w czeskiej Pradze.

Łodzie wycieczkowe wypływają na Saonę każdego dnia rano z wioski Bayahibe. Wyspa o powierzchni 110 km jest oddalona od stałego lądu o ok. 30 min jazdy łodzią motorową, lub półtorej godziny na katamaranie, czy pirackiej łodzi. Po drodze zatrzymać się można w przejrzystej lagunie, gdzie występują kolorowe rozgwiazdy. Wyspa i jej okolica jest domem wielu endemicznych gatunków zwierząt i roślin. W sumie zobaczyć tu można 572 gatunki roślin, z czego 53 można znaleźć tylko tutaj. Swoje gniazda wije tu 60 rodzajów ptaków. Na otwartym morzu można zobaczyć bawiące się delfiny.

Po przyjeździe na wyspę przed turystami rozciąga się niezapomniany widok na długą bezludną plażę z delikatnym białym piaskiem, nad którą uginają się palmy kokosowe. Na wyspie można odpoczywać, opalać się, tańczyć w rytmach bachaty i merengue, a przy tym mieć kontakt z zachwycającą dziewiczą przyrodą. Spróbujcie świeżych grillowanych ryb i owoców morza przygotowanych zgodnie z tradycyjnymi dominikańskimi przepisami. Nie powinno zabraknąć też pysznych drinków i napojów bezalkoholowych.

Na wyspie obowiązuje zakaz budowy hoteli. Jedyne zamieszkałe miejsce to wioska Mano Juan, gdzie żyje około 500 mieszkańców, z których większość utrzymuje się z rybołówstwa i sprzedaży pamiątek. Koncesję na sprzedaż wycieczek na wyspę Saona ma tylko 22 firm, każda z nich musi spełniać restrykcyjne warunki.

Catalina: prawdziwa perła Karaibów

Niedaleko Saony znajduje się mała wyspa tropikalna Catalina (9 km), gdzie panują idealne warunki do nurkowania z maską lub z butlą. Na wyspie wybudowano Centrum Ochrony i Reprodukcji Żółwi, Langust i innych stworzeń morskich. Niektórzy turyści przyjeżdżają tu na wynajętych łodziach, inny korzystają z usług biur podróży w La Romana, czy w wiosce rybackiej Cumayasa.

Cayo Arena: otoczona koralami piaszczysta wydma

Piaszczysta wyspa (Cayo Arena) znana także jako Rajska Wyspa (Cayo Paraíso) położona jest na wybrzeżu północnym, na zachód od miasta Puerto Plata. Można tu wypożyczyć okularki do nurkowania oraz płetwy i podglądać różnokolorowe ryby, które pływają w okolicznych rafach koralowych.

(Dominican Republic Tourism Board)

Cayo Levantado: plaża z reklamy

Cayo Levantado to mała wysepka w Zatoce Samanskiej w północno-wschodniej części kraju. Dostać się tu można na łodzi lub katamaranie. W tym przyjemnym i spokojnym miejscu możecie odpoczywać, opalać się, łowić ryby lub nurkować. Tutejsza plaża grała w kampanii reklamowej znanego rumu.

Los Haitises: jaskine i mogoty

Park Narodowy Los Haitises na półwyspie Samaná składa się z kilku wysepek pokrytych wiecznie zielonym lasem tropikalnym. Jaskinie z naściennymi malowidłami tubylczych mieszkańców, Indian Taino, ukryte są w gęstych namorzynach. Wycieczka do parku to niezapomniane doświadczenie – do niektórych jaskiń można się dostać wyłącznie przy pomocy łodzi.