subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 4 (+6/-0)
Komentarze 8 (+3/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

04/11/18 publiczna
W temacie: Croatia Tour 2016

Plaża Duboka Draga (Red Beach)

Dzikość po chorwacku

Jedną z wizytówek Chorwacji są plaże. Niezwykle urozmaicona linia brzegowa sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jedni wolą "markowe" zatłoczone plaże resortowe, dla innych atrakcją są niewielkie, ciche, spokojne, pięknie położone ale zwykle odludne dzikie plaże. Niewątpliwie do tych ostatnich należy Duboka Draga (Red Beach) na wyspie Vir.

Plaża Duboka Draga Plaża Duboka Draga (Jacek Kulpa/zasoby własne)

Dla jadących popularną "Jadranką" aby odwiedzić plażę należy w miejscowości Murovica skręcić w drogę 6011 w kierunku na Vir/Nin. W Ninie drogą 306 kierujemy się na Vir, w Vir głowną ulicą Virski Put w kierunku na Lozice. W Lozicach główną drogą aż powita nas znak zakazu z informacją o ścieżce spacerowej. I tutaj dylemat: można zostawić samochód i przejść się prawie 2 km asfaltową dróżką lub zaryzykować i złamać zakaz. Dla tych, którzy zdecydują się na spacer bardzo szybko zrzednie mina gdy zaczną wymijać ich samochody, niekoniecznie na lokalnych blachach. Jak się okazuje znak zakazu stoi proforma a i tak nikt go nie respektuje (stan na r. 2016).

Po drodze mijamy takie "kwiatki"

Dzikie wysypisko przy drodze Dzikie wysypisko przy drodze (Jacek Kulpa/zasoby własne)

Po ok. 1,6 km od zmaku zakazu natrafiamy na odchodzącą w prawo kamienisto-szutrową drogę w kierunku morza. Tą drogą kikaset metrów i dojeżdzamy do miejsca gdzie można zostawić samochód. Dalej wydeptaną ścieżką do urwiska

Plaża Duboka Draga Plaża Duboka Draga (Jacek Kulpa/zasoby własne)

Plaża Duboka Draga Plaża Duboka Draga (Jacek Kulpa/zasoby własne)

Plaża Duboka Draga Plaża Duboka Draga (Jacek Kulpa/zasoby własne)

Wzdłuż urwiska ścieżką aż do miejsca gdzie można zejść na plażę

Plaża jest niewielka, wąska, piaszczysto-żwirowa, poprzetykana gdzieniegdzie kamieniami. Od strony zachodniej ograniczona jest czerwonym klifem od którego bierze się jej druga nazwa "Red Beach". Kolor wybrzeża bierze się od charakterystycznego podłoża skalnego, z którego jest zbudowane. Zejście do wody jest łagodne ale kamieniste więc wskazane jest założenie butów do kąpieli.

Warto być w tym miejscu w drugiej części dnia kiedy klif rzuca na plażę cień dając tym samym ochronę przed ostrym Słońcem i ponadtrzydziestostopniowym upałem. Ludzi jest niewiele a krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli i nurkowania.

Filimik z YouTube

Ostatnio komentowane notatki autora:
01/11/2018 Jacko

Ninska Laguna

Plaża jak nie z Chorwacji
3 komentarze, ostatni z 19/11/2018 od Cmyk
29/10/2018 Jacko

Uvala Zavratnica

Chorwacki "fiord"
2 komentarze, ostatni z 30/10/2018 od Jacko