Boże Narodzenie
1 osoba

w avatarze strony wykorzystano zdjęcie © jorisvoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

21/11/14 od ruda

Kalendarz Adwentowy

Im bliżej grudnia, tym coraz silniej czuć oddech nadciągających świąt Bożego Narodzenia. Półki sklepowe już zaczęły się uginać od choinkowych lampek, bombek oraz wszelkiej maści rzeczy, które mogą bardziej lub mniej przydać się w trakcie celebracji tych chyba najpiękniejszych w ciągu roku świąt.

Mnie osobiście początek grudnia kojarzył się tylko z jedną rzeczą, a mianowicie z kalendarzem adwentowym. Ten specjalny rodzaj kalendarza pozwala odliczać dni od pierwszego grudnia do dnia Wigilii Bożego Narodzenia. Sama jego idea jest w miarę świeża, gdyż powstała w XIX wieku w Niemczech, w środowisku tamtejszych luteranów. Obecnie kultywowana jest w różnych krajach, głównie wśród chrześcijan.

Kalendarz adwentowy może przybierać różne formy. Najbardziej popularną w naszych sklepach jest ten w postaci bombonierki z 24 okienkami. Codziennie otwiera się jedno z nich i wyciąga ze środka jedną czekoladkę lub cukierka. Zazwyczaj bombonierki te przyozdobione są obrazkami przedstawiającymi świąteczne motywy - choinkę, prezenty, św. Mikołaja, itp. Jednak coraz częściej te kupowane kalendarze wypierane są przez wykonywane własnoręcznie. Pomysłowość w ich wypadku nie zna granic - mogą mieć przeróżne kształty i rozmiary, a w kolejnych "okienkach" zamiast słodyczy kryć się mogą małe upominki wykonane własnoręcznie dla członków rodziny.

Dlaczego warto mieć w domu kalendarz adwentowy? Na pewno nie tylko po to, by odliczać czas do zbliżających się świąt, ale by poświęcić chwilę na zatrzymanie się w pędzie dnia codziennego; zastanowienie się nad ważnymi dla nas wartościami; pobycie wspólnie z bliskimi. Moim zdaniem kalendarz adwentowy jest piękną i sympatyczną tradycją, którą warto kultywować. A własnoręczne wykonanie go, może nam przysporzyć wiele radości. Mamy jeszcze tydzień, więc do dzieła!

Pomysłów na kalendarze adwentowe jest bardzo wiele. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądał. Pomysłów na kalendarze adwentowe jest bardzo wiele. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądał. ( Anders Ruff Custom Designs, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

( Le living and co, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Kalendarz adwentowy dla fanów lego Kalendarz adwentowy dla fanów lego (j.reed, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

(stardust_kay, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
27/11/2014 ruda

Różdżka/ Drzewo Jessego

1 komentarz z 12/02/2016 od roxa
18/12/2013 Agata

Co się jada w Wigilię?

7 komentarzy, ostatni z 07/01/2015 od Agata
07/12/2013 Agata

Od podłaźniczki do choinki

2 komentarze, ostatni z 22/12/2014 od pinot
02/12/2014 ruda

Zbieranie bombek

2 komentarze, ostatni z 09/12/2014 od ruda