Boże Narodzenie
2 osoby

w avatarze strony wykorzystano zdjęcie © jorisvoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

27/11/14 od ruda

Różdżka/ Drzewo Jessego

Przeglądając różne podania i tradycje dotyczące zbliżającego się Adwentu, natknęłam się na Różdżkę Jessego. Generalnie sama nazwa praktycznie niczego nie mówi o tej tradycji, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Ale od początku.

Sama idea dosłownie i w przenośni zrodziła się z Drzewa Jessego, czyli ujęcia drzewa genealogicznego Chrystusa, jakie pojawia się w Piśmie Świętym i pochodzi z Iz 11: I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni.Natomiast w Proroctwie Izajasza pojawia się jeszcze sformułowanie "Pień Jessego", które oznacza ród wywodzący się od ojca Dawida (czyli Jessego właśnie). Drzewo to otrzymało wiele różnych zobrazowań, np. na witrarzach czy w formie płaskorzeźb. Powtarzającym się motywem jest to, że wyrasta ono z leżącej postaci Jessego.

Drzewo Jessego w Kościele Narodzenia NMP w Choszcznie Drzewo Jessego w Kościele Narodzenia NMP w Choszcznie (Marcin Kuna, CC BY-SA 3.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

A jak różdżka/drzewo Jessego ma się do tradycji Adwentowej. Otóż w Stanach Zjednoczonych, przed I niedzielą Adwentu przynosi się do domu gałązkę wybranego drzewa, które pięknie kwitnie na wiosnę, np. jabłoni, gruszy, czereśni czy forsycji. Następnie wkłada się gałązkę do wazonu z wodą i przez kolejne wieczory siada się całą rodziną przy niej i czyta po kolei fragmenty Pisma Świętego, które przybliżają sylwetki kolejnych przodków Jezusa. Głównie chodzi o przybliżenie dzieciom drzewa genealogicznego Chrystusa, ale tak naprawdę oprócz zdobycia pewnej wiedzy, chodzi o wspólne przebywanie, spędzenie ze sobą czasu, zatrzymanie się w pędzie dnia codziennego. W trakcie tych wieczorów wykonuje się również symbole kolejnych, omawianych osób i zawiesza się na gałązce drzewa (idąc od dołu(. Zazwyczaj są to: Adam i Ewa, Abraham, Izaak, Jakub, Noe, Mojżesz, Dawid, Salomon, Józef i Maryja z Dzieciątkiem Jezus, którego umieszcza się na szczycie  gałązki w Wigilię.

Gałązka jabłoni w zimowej aurze Gałązka jabłoni w zimowej aurze (Deanster1983, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Ostatnio komentowane na stronie:
27/11/2014 ruda

Różdżka/ Drzewo Jessego

1 komentarz z 12/02/2016 od roxa
18/12/2013 Agata

Co się jada w Wigilię?

7 komentarzy, ostatni z 07/01/2015 od Agata
07/12/2013 Agata

Od podłaźniczki do choinki

2 komentarze, ostatni z 22/12/2014 od pinot
02/12/2014 ruda

Zbieranie bombek

2 komentarze, ostatni z 09/12/2014 od ruda