Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

02/07/14 od Agata
W temacie: CAŁY ROK

Skąd się wziął ślubny bukiet?

Tradycji ślubnych jest pod dostatkiem, ale o tym w kolejnej notce. Jedne starsze, inne młodsze, jedne rdzennie polskie, inne zapożyczone. A co z bukietem w dłoniach panny młodej? Welony zdarzają się albo i nie, ale kobiety w białej sukni bez szeroko pojętych kwiatów jeszcze nie widziałam. Co tym bardziej skłania do odkrycia jest korzeni.

Obok wielokolorowych bukietów są też jednobarwne Obok wielokolorowych bukietów są też jednobarwne (Louis-Vision, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)

Prababka bukietu ślubnego pojawiła się już w starożytności: kobieta szła do ślubu z kłosami żyta lub pszenicy, by zapewnić sobie dobrobyt. W Grecji i Rzymie nowożeńcy nosili na szyjach kwietne girlandy o podobnym znaczeniu. Celtowie ozdabiali młodych małżonków bluszczem, ostami i wrzosami. Całość miała bardzo mocny zapach, co miało odganiać złe duchy.

Tradycja zatarła się, by na nowo zakwitnąć w średniowieczu, w nieco innej formie. Głowy Młodej Pary zdobiono wtedy wieńcami z mirtu, ruty, rozmarynu i innych ziół (nie kwiatów!). Miały patronować świeżemu związkowi, przynosić powodzenie i płodność. W XVI wieku wianek ostał się tylko na Pannie Młodej, z czasem obok ziół pojawiły się kwiaty, a sam wianek stał się dużo bogatszy. Pewnie teorie głoszą, że kwiaty miały maskować niekoniecznie przyjemny zapach w czasach, gdy dbanie o higienę nie było tak powszechne.

Wianki wracają do łask, raczej z zapomnianym znaczeniem Wianki wracają do łask, raczej z zapomnianym znaczeniem (Faylyny, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-2.0)

Bukiet do ręki to całkiem nowa sprawa. Zawitał na śluby mniej więcej w romantyzmie, a w Polsce jeszcze później. Początkowo był bardzo prosty, ot świeże kwiaty przewiązane wstążką, idealnie wpisujące się w panujący ówcześnie romantyczny nurt. Z nadejściem stylu biedermeierowskiego również bukiet odpowiednio ewoluował. Całość stała się ciężka i masywna, w kształcie trapezu. Kwiaty były wykwintne, a całość wykańczała koronka. Do dzisiaj floryści używają nazwy „biedermeier”, mając na myśli zwarty, okrągły bukiet. Po trapezie królowała półkula, potem kwiaty „spływające” delikatnie w dół. W Anglii powstawały bogato zdobione bukiety kaskadowe. Na początku XX wieku modny stał się styl rustykalny i naręcza kwiatów. Mniej więcej w latach 50. pojawiła się nowość, bukiet z płatków kwiatów (glamelia).

Bukiet Bukiet "spływający" (Krissvdh, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-ND-2.0)

Delikatne bukiety to powrót do romantycznych początków Delikatne bukiety to powrót do romantycznych początków (Catherine, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-2.0)

Polne kwiaty to mój faworyt, bo można taki bukiet zrobić samemu. A właściwie może go zrobić Pan Młody, bo Panna nie powinna. Polne kwiaty to mój faworyt, bo można taki bukiet zrobić samemu. A właściwie może go zrobić Pan Młody, bo Panna nie powinna. (Amy, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-ND-2.0)

Dzisiaj rodzajów kwiecia jest nieskończenie wiele, więc tyle samo jest pomysłów na ślubne bukiety. Moda się zmienia, Panny Młode mają swoje wymagania. Bukietem niekiedy się też rzuca, najczęściej, gdy nie ma welonu. To zwyczaj anglosaski. Kobiety od zawsze wiedziały, że Panna Młoda przynosi szczęście, więc chciały uszczknąć choć kawałek, najczęściej urywając kawałeczek sukni. Niezadowolone oblubienice, uciekając przed spragnionymi kobietami, rzucały za siebie bukiet kwiatów. Dziś kto go złapie, najszybciej wyjdzie za mąż.

Bukietu lepiej nie suszyć, bo miłość uschnie razem z nim. Poleca się spalenie zaraz po weselu bądź w pierwszą rocznicę ślubu.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot