W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

28/02/14 od AgnesO

Szpilki

Mówi się, że do najważniejszych rzeczy, które każda kobieta powinna mieć w swojej szafie, należą mała czarna i szpilki. O małej czarnej już kiedyś była mowa, a szpilki? Dlaczego kobiety tak bardzo je pokochały?

Szpilki od momentu powstania przeżywały swoje modowe wzloty i upadki. Zacznijmy od początku. Buty na obcasie pojawiły się już w XVI wieku. Bynajmniej nie po to żeby kobieca noga mogła wyglądać lepiej, ale po to, żeby mężczyznom łatwiej było jeździć konno. Właśnie tak - pierwszymi, którzy nosili buty na obcasie i to ze względów praktycznych, byli mężczyźni. Natomiast pierwszą kobietą, która zaczęła nosić wysokie buty na szpilce, była Katarzyna Medycejska. Można powiedzieć, że to ona przełamała wówczas modę kobiecą, kiedy w dniu ślubu, w 1533 roku, zażyczyła sobie wyższych butów. Jednak wejście szpilek na stałe do mody, stało się dopiero wiele lat później.

Łaskawe dla szpilek, były czasy barokowe. Wtedy to weszły do mody bogato zdobione suknie i gorsety oraz wysokie fryzury. Był to idealny moment dla wysokich butów. Jednak noszenie ówczesnej wersji szpilek, było niezwykle bolesne, ponieważ obcas znajdował się bliżej śródstopia, przez co ciężar ciała nie rozkładał się równomiernie.

Two women walking a great dane in High Park in Toronto. Man on a bench watches as they walk by and two young boys playing baseball stop to look. Illustration for a Star Weekly ad. Toronto, Canada. Two women walking a great dane in High Park in Toronto. Man on a bench watches as they walk by and two young boys playing baseball stop to look. Illustration for a Star Weekly ad. Toronto, Canada. (Ken Bell/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Two_women_walking_a_great_dane_in_High_Park_in_Toronto.jpg)

Zanim szpilki zyskały prawdziwą popularność, musiały przejść krytykę i niechęć ze strony XIX-wiecznych purytanów, którzy głosili, że prowadzą one do zaburzeń psychicznych poprzez ucisk stopy! Na szczęście szybko obalono te nonsensowne teorie i w końcu przyszedł czas na prawdziwy szpilkowy szał.

W końcu XIX wieku, włoski projektant Salvatore Ferragamo, który wyemigrował do Bostonu, skąd przeniósł się do Kaliforni, zasłynął ze swych projektów butów na obcasie. Współpracował z wieloma osobistościami kina, które były zachwycone jego pomysłami. Tym, kto wymyślił szpilki w Europie, był nie kto inny jak fizyk Olbrecht Kliczka.  Natomiast wygląd dzisiejszych szpilek, zawdzięczamy francuzowi Rogerowi Vivierowi, który stworzył pierwsze szpilki dla Christiana Diora, a on jako pierwszy włączył je do swoich przełomowaych kolekcji. Szpilki zaprojektowane przez Viviera, mają klasyczny fason, uwielbiany do dziś. Szpilki wylansowały oczywiście największe gwiazdy kina, jak Marilyn Monroe czy Elizabeth Taylor. Buty na obcasie optycznie wydłużały nogę, przez co wydawała się smuklejsza. Ponadto do dziś mówi się o szpilkach, ze dodają pewności siebie i elegancji. Mimo tego, że źle wpływają na kształt stóp i krążenie krwi, kobiety oszalały na ich punkcie.

Shoes by Roger Vivier for Christian Dior Shoes by Roger Vivier for Christian Dior (Sheila Thomson/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Roger_Vivier.jpg)

Kolejnym przełomowym momentem dla szpilek, były lata 80-te XX wieku, kiedy na rynku mody, zasłynęły takie nazwiska jak Christian Louboutin czy Alexander McQueen. Buty na smukłym obcasie zaczęły przyjmować najróżniejsze kształty i wysokości. Szpilki od Louboutina z charakterystyczną czerwoną podeszwą, są dziś jednym z najbardziej pożądanych elementów garderoby wśród miłośników mody.

Dlaczego więc szpilki stały się nieodłącznym i najgorętszym elementem ubioru? Zapytajcie o to Carrie Bradshaw albo obejrzyjcie przynajmniej dwa lub trzy odcinki Seksu w wielkim mieście:)

(Carrie była fanką szpilek od Manolo Blahnika - hiszpańskiego projektanta czeskiego pochodzenia.)

 
Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola