Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

12/02/14 od Marzena

Świątynia Chonsu

O Karnaku i zespole świątynnym Teb wschodnich pisałam już przy ogólnym zarysie urbanistycznym tutaj. Chciałabym tym razem trochę bardziej przyjrzeć się jednej ze świątyń, która w pewien sposób oddaje charakter, jakim rządziły się prawa budowania świątyń i różnych budowli. Świątynia Chonsu, bo na niej chciałabym dziś się skupić bardzo dobrze pokazuje ten charakter.

Poniżej rzut świątyni.

(Joanna Cudziło)

Po kolei na rysunku znajdują się zaznaczone numerami: 1- dziedziniec, 2- sala barki, 3- sala stołu ofiarnego, 4- sanktuarium, a 5 to pylony i z numerem 6 zaznaczone została schematycznie aleja sfinksów. Po pierwsze- patrząc na układ pomieszczeń możemy wnioskować, że im bliżej wejścia tym były bardziej dostępne dla więszej grupy osób, a im dalej "w las" tym pomieszczenia były bardziej prywatne i ważne. I nic by może nie było aż tak ciekawego w tej świątynie, gdybyśmy przyjrzeli się tylko rzutowi. Ale popatrzcie teraz na przekrój.

(Joanna Cudziło)

Przekrój starałam się narysować zgodnie z rzutem, więc jak jak spojrzycie na rysunek wyżej, to sale się pokrywają, a więc nie będę opisywać ich ponownie. Co jest jednak zauważalne na pierwszy rzut oka i może nas trochę zdziwić? Mi w oczy od razu rzucił się dach, który nie idzie na tej samej wysokości przez całą budowlę. Nie jest to jednak bezcelowe. Pomieszczenia miały być coraz niższe, był to świadomy zabieg, a więc zaplanowane było, by obniżyć strop i podwyższyć posadzki. Dodatkowo występuje tu płaskie przykrycie. To wszystko powodowało, że pomieszczenia dalej stawały się bardziej tajemnicze i mniej dostępne, a dostęp do nich mieli do nich naprawdę nieliczni. 

Jak świątynia, a dokładnie pozostałości po niej wyglądają dziś? Znając taki przekrój i rzut moim zdaniem znacznie lepiej "czyta" się takie obiekty. Ujęcie od strony wejścia i pylony, które na rzucie były zaznaczone numerem 5.

(Neithsabes/ http://pl.wikipedia.org/wik...)

A tu jesteśmy na dziedzińcu,  pierwszej wydzielonej przestrzeni świątyni.

(Neithsabes/ http://pl.wikipedia.org/wik...)