Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

21/02/14 od Marzena

Mastaba

grobowcem dostojników

Mastaba to rodzaj grobowca, który stawiany był w starożytnym Egipcie. Jej czas powstania określa się na ok. XXXI w.p.n.e., więc musicie przyznać, że taki rodzaj pochówku to naprawdę dawna metoda. Słowo mastaba tłumaczy się jako ławka ze względu na przypominający ją kształt.

(Jon Bodsworth/ http://en.wikipedia.org/wik...)

Jak widać ze zdjęcia powyżej mastaba była z reguły budowana na planie prostokąta, zwężana delikatnie ku górze przypomina ścięty stożek. Zanim mastaby stały się grobami bogaczy, służyły jako grobowce władców. Wcześniej tylko oni budowali sobie tak pokaźne grobowce, z czasem ten "przywilej" spłynął również na dostojników egipskich.

przekrój przez mastabę
przekrój przez mastabę (Joanna Cudziło)

Przekrój przez mastabę wskazuje nam główny podział na dwie części - część nadziemną oraz część podziemną. Ta pierwsza wykonana z gruzu kamiennego oraz stłuczonej cegły, druga najczęściej wykuwana była w skale. Sarkofag wraz z ciałem zmarłego znajdował się oczywiście w części podziemnej zaznaczony na rysunku numerem 1 w grobowej komorze. Grobowce budowane były przeważnie w taki sposób, by dostęp do ciała był jak najbardziej ograniczony i prawie niemożliwy. Podejmowano więc wiele prób, by utrudnić potencjalnemu złodziejowi rabunek. Zaznaczone na rysunku numerem 3 ślepe wrota miały zmylić niechcianego przybysza. Korytarz wejściowy (nr 2) był zasypywany. Gdyby jednak tego było mało, dostawiona była płyta blokująca, która dodatkowo chroniła komorę grobową, w którym znajdowały się cenne łupy oraz najważniejsze - sakofag z ciałem zmarłego.