Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

02/05/14 od MarcinSz.
W temacie: Domy, drogi, miasta

Średniowieczna ubikacja z beczek po śledziach

W duńskim mieście Odense na wyspie Funen odkryto pozostałości średniowiecznej ubikacji w świetnym stanie. Była prawdopodobnie częścią miejscowego browaru. – Wykopaliśmy w pobliżu garść częściowo wykiełkowanego jęczmienia, który jest używany w browarnictwie – powiedziała Maria Elisabeth Lauridsen, archeolog cytowana przez Copenhagen Post.

Do budowy ubikacji wykorzystywano w średniowiecznym Odense stare beczki, w których przechowywano wcześniej produkty żywnościowe, m.in. ryby. Beczki ustawiano jedna na drugiej i mocowano do siebie. Umieszczony pod nimi  system rur doprowadzał wodę z pobliskich źródeł. Dolna część konstrukcji była zabezpieczona specjalną osłoną z gliny, która miała zapobiegać zniszczeniu jej przez błoto.

- Ta ubikacja ma 700 lat, ale nadal strasznie cuchnie - podkreśliła Maria Lauridsen. Ponieważ znalezisko jest w doskonałym stanie, naukowcy będą mogli zbadać, co jadali średniowieczni Duńczycy. Pierwsze analizy pozostałości ekskrementów wykazują, że bardzo popularne były maliny. Ustalono też, że jako papieru toaletowego używano mchu, kawałków skóry i tkanin.

Ekipa archeologów ma nadzieję na kolejne fascynujące odkrycia, gdyż stanowisko, na którym pracuje, jest niezwykle bogate. Są tu dobrze zachowane pozostałości ceglanych i drewnianych domostw, stajni i innych budynków gospodarskich. Turyści, którzy przychodzą na plac Vilhelma Wernersa w Odense, mogą już oglądać to, co dotychczas odkryli archeologowie. Darmowe zwiedzanie pozostałości średniowiecznej osady odbywa się we wtorki i czwartki o 13.00, natomiast pracownię naukowców można oglądać we wtorki, środy i czwartki od południa do 15:00.

 Najstarsze z dotychczas odkrytych na świecie ubikacji pochodzą z około 2800 roku p.n.e. z terenów Indii i Pakistanu. Budowano je w osadach przy murach okalających domostwa. Niektóre z kamiennych  starożytnych klozetów miały już drewniane siedziska i zaopatrzone były w rynny, którymi spłukiwano nieczystości do szamb i kanałów.

 

 

  • (Odense City Museum)
Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot