7 fotografii
159 osób
Moderatorzy:
    pioter Ola ruda
Subskrybenci:
    pinot pictori Chris888 pioter asiaaaaaaa colgen IDB roxa Grzania przybor jacek.bralski Diabella
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

28/08/14 od Mateusz
W temacie: KONKURS "7 fotografii z wakacji"

Linia tramwajowa nr 2 w Budapeszcie

Objazdówka w cenie biletu

Wśród 33 budapesztańskich linii tramwajowych jedna wymaga szczególnego polecenia. Nieprzypadkowo w 2012 roku czytelnicy National Geographic wybrali ją jako 7. najpiękniejszą linię tramwajową na świecie – i najpiękniejszą w Europie (nawet Lizbona jest w tyle). Przedstawiam działającą w obecnym kształcie od 1977 roku linię numer 2.

Linia nr 2 i parlament węgierski Linia nr 2 i parlament węgierski (M. Jabłoński)

Trasa linii (Jászai Mari – Közvágóhíd) biegnie nad samym Dunajem, odchodząc od rzeki jedynie by okrążyć imponujący parlament. Widok od tej strony jest mniej znany, na zdjęciach zwykle widać go od strony Budy.

Budynek Parlamentu i wzgórza Budy Budynek Parlamentu i wzgórza Budy (M. Jabłoński)

Budynek Parlamentu widoczny od strony Pesztu Budynek Parlamentu widoczny od strony Pesztu (M. Jabłoński)

Po okrążeniu parlamentu wyłania się Dunaj i wzgórze zamkowe – najstarsza część Budy.

Wzgórze zamkowe, góruje strzelisty kościół św. Macieja (a tak naprawdę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny) Wzgórze zamkowe, góruje strzelisty kościół św. Macieja (a tak naprawdę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny) (M. Jabłoński)

Wzgórze zamkowe, na pierwszym planie Most Łańcuchowy im. Istvána Széchenyiego Wzgórze zamkowe, na pierwszym planie Most Łańcuchowy im. Istvána Széchenyiego (M. Jabłoński)

Jadąc dalej, po lewej stronie można podziwiać piękne kamienice z XVIII i XIX wieku. Kto był w Wiedniu, od razu pozna, że to część byłego imperium. W niektórych miejscach również podobieństwo do Bielska-Białej jest uderzające.

XVIII i XIX wieczne kamienice przywodzą na myśl styl wiedeński, po prawej Hala Targowa XVIII i XIX wieczne kamienice przywodzą na myśl styl wiedeński, po prawej Hala Targowa (M. Jabłoński)

Prawa strona odkrywa przed nami kolejne niespodzianki. Mijamy zalesione wzgórze, na którym stoi „Matka Węgierka”, a na jego końcu, celu naszej przejażdżki, widzimy piękny stalowy Most Wolności oraz kościół w skale.

Most Wolności i kościół w skale Most Wolności i kościół w skale (M. Jabłoński)

Jeśli pojedziemy dalej, zobaczymy uniwersytecką dzielnicę oraz nowy Teatr Narodowy.

Jednorazowy bilet kosztuje 350 forintów, jeżeli planujemy jeździć więcej, warto rozważyć kupno bloczku 10 biletów (3000 forintów), dobowego biletu (1650 forintów) lub dobowego biletu grupowego – do 5 osób (3300 forintów).

W sobotnie i niedzielne wieczory po części trasy linii 2 kursuje specjalna linia tramwajowa N, obsługiwana historycznymi wagonami tramwajowymi. W pojeździe obowiązuje specjalna taryfa, niestety nie wiem jaka.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):