Wilno – śladami historii
Wycieczka po Wilnie przypomina eksternistyczną powtórkę z historii. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wspólne dzieje Polski i Litwy sięgają XIV wieku i pamiętają czasy formowania się dynastii Jagiellonów.
To właśnie w miejscu gdzie dziś znajduje się Bazylika archikatedralna – klasycystyczna, monumentalna budowla – w 1399 powstał kościół ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Nie zachował się do naszych czasów, ale w odbudowanej później świątyni miał miejsce potajemny ślub Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny w 1547 r.
Bazylika archikatedralna - Wilno
(Alicja Fabian)
Wejście na wileńską starówkę prowadzi przez jedyną zachowaną bramę miejską. Ale od stuleci jest to miejsce szczególne, bowiem tutaj znajduje się jeden z najwybitniejszych renesansowych obrazów na Litwie. Obraz "Panny Świętej, co w Ostrej świeci bramie". Miejsce kultu, pielgrzymek, modłów, uznawane zarówno przez katolików jak i prawosławnych czy unitów.
Ostra Brama - Wilno
(Alicja Fabian)
To właśnie w Wilnie kształtował się geniusz Adama Mickiewicza. Tutaj studiował na uniwersytecie, ufundowanym przez Stefana Batorego i uczęszczał na wykłady. Tutaj opublikował swoje pierwsze utwory i założył stowarzyszenie Filomatów. W Wilnie też został aresztowany i przebywał w więzieniu. Może właśnie przechodząc tą ulicą myślał o losach Konrada Wallenroda, lub nad kolejną częścią Dziadów?
Spacer po „drogach historii” kończy się długą chwilą zadumy. Nie tylko dlatego, że to cmentarz. To cmentarz Na Rossie. Położony na stromych wzgórzach, pełen wąskich, krętych ścieżek pomiędzy starymi, czasem powalonymi drzewami. Z pomnikami ludzi, którzy tworzyli historię naszego kraju. Wśród tych pomników jest jeden szczególny, z czarnego granitu. Z wymownym napisem „Matka i serce syna”.
Grobowiec Marii z Billewiczów Piłsudskiej
(Alicja Fabian)