subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 10 (+21/-0)
Komentarze 9 (+2/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

20/11/13 publiczna

Wilno – śladami historii

Wycieczka po Wilnie przypomina eksternistyczną powtórkę z historii. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wspólne dzieje Polski i Litwy sięgają XIV wieku i pamiętają czasy formowania się dynastii Jagiellonów.  

To właśnie w miejscu gdzie dziś znajduje się Bazylika archikatedralna – klasycystyczna, monumentalna budowla – w 1399 powstał kościół ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Nie zachował się do naszych czasów, ale w odbudowanej później świątyni miał miejsce potajemny ślub Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny w 1547 r.

Bazylika archikatedralna - Wilno Bazylika archikatedralna - Wilno (Alicja Fabian)

Wejście na wileńską starówkę prowadzi przez jedyną zachowaną bramę miejską. Ale od stuleci jest to miejsce szczególne, bowiem tutaj znajduje się jeden z najwybitniejszych renesansowych obrazów na Litwie. Obraz "Panny Świętej, co w Ostrej świeci bramie". Miejsce kultu, pielgrzymek, modłów, uznawane zarówno przez katolików jak i prawosławnych czy unitów.

Ostra Brama - Wilno Ostra Brama - Wilno (Alicja Fabian)

To właśnie w Wilnie kształtował się geniusz Adama Mickiewicza. Tutaj studiował na uniwersytecie, ufundowanym przez Stefana Batorego i uczęszczał na wykłady. Tutaj opublikował swoje pierwsze utwory i założył stowarzyszenie Filomatów. W Wilnie też został aresztowany i przebywał w więzieniu. Może właśnie przechodząc tą ulicą myślał o losach Konrada Wallenroda, lub nad kolejną częścią Dziadów?

Wilno Wilno (Alicja Fabian)

Spacer po „drogach historii” kończy się długą chwilą zadumy. Nie tylko dlatego, że to cmentarz. To cmentarz Na Rossie. Położony na stromych wzgórzach, pełen wąskich, krętych ścieżek pomiędzy starymi, czasem powalonymi drzewami. Z pomnikami ludzi, którzy tworzyli historię naszego kraju. Wśród tych pomników jest jeden szczególny, z czarnego granitu. Z wymownym napisem „Matka i serce syna”.

Grobowiec Marii z Billewiczów Piłsudskiej Grobowiec Marii z Billewiczów Piłsudskiej (Alicja Fabian)

Ostatnio komentowane notatki autora:
27/06/2015 Cmyk

Gnojna Góra w Warszawie

2 komentarze, ostatni z 29/06/2015 od Cmyk
15/05/2015 Cmyk

Pałac Sanguszków w Lubartowie

4 komentarze, ostatni z 19/05/2015 od Cmyk
26/11/2013 Cmyk

Chiński mur

Marzenie z dzieciństwa
2 komentarze, ostatni z 09/03/2015 od pinot
23/11/2013 Cmyk

Czarnogóra

Miejsca gdzie czas się zatrzymał
2 komentarze, ostatni z 20/10/2014 od ruda
06/10/2014 Cmyk

Zielone płuca Łodzi

1 komentarz z 06/10/2014 od pioter
Notatki o podobnych miejscach: