Odisej Yachting d. o.o.


Obala Jerka Šižgorića 1
22000 Šibenik
Chorwacja
www.jachtchorwac...

telefon:
+385 918 821 657

e-mail:
info@odisej-yach...
Moderatorzy:
    Cmyk marek

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: przedstawiciele
Moderacja: po publikacji
RSS RSS

Odisej Yachting d. o.o.


Zapraszamy do Chorwacji - kraju tysiąca wysp - na niezapomniany urlop pod żaglami.

12/09/14 publiczna

Mule - spojrzenie nie tylko kulinarne

Być może nie każdy z Was wie, że mule "hodowane" są także w ciepłych wodach Adriatyku. I mają tu całkiem dobre przyrosty. Rozwijają się jednak tylko w tych miejscach, gdzie woda słodka łączy się z wodą morską. Zasolenie chorwackich wód wynosi 22-35‰ (promili), co oznacza 22 gramy soli/1 litr wody. Na otwartych wodach Adriatyku zasolenie wynosi nawet 38 g/l wody i tam muli jest znacznie mniej. Dla porównania Bałtyk ma 8‰ (promili).

Wiosną i jesienią w porach deszczowych, kiedy ze skał spływają wody obfite w fosfor i azot, dojrzałe samce (4 cm) wypuszczają tysiące jaj o mikronowej wielkości, natomiast samice mlecz – czyli plemniki. Zapłodnienie następuje na zewnątrz w wodzie. Po połączeniu się jaj z plemnikami powstaje larwa, tzw. veliger.

Po kilku dniach larwy przestają pływać i kierując się do światła, osadzają się na stałe na sznurach rozciągniętych na fermie. W okresie wiosna i jesień hodowcy rozciągają między bojami pływające sznury polipropylenowe, na których czepiają się larwy. Na tych sznurach zostają przez 2 - 3 miesiące, następnie hodowcy dokonują ich rozrzedzenia. To znaczy ściągają z lin mule o wielkości 1 – 2 cm i wrzucają je do specjalnej długiej siatki tzw. pergoli. Po pewnym czasie, jak przyrosną, rozpada się siatka zewnętrzna, a mule łączą się między sobą za pomocą nici wytwarzanych przez ich gruczoł, pozostając na siatce wewnętrznej. Całkowity okres przyrostu muli do wielkości konsumpcyjnej wynosi od 1 do 1,5 roku. Na jednej linie (pergolar) może być do 70 kg muli.

W tym roku z powodu dużych opadów deszczu i mniejszego zasolenia wody, chorwackie mule będą miały mały przyrost.