Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

1 osoba
Moderatorzy:
    Tusia

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: przedstawiciele
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

W Dusznikach-Zdroju, tuż przy międzynarodowej drodze E-67, leży przepiękny młyn papierniczy. Ciesząca się dziś sławą niezwykłej atrakcji turystycznej papiernia została wzniesiona w 1605 r. W XVII i XVIII stuleciu wytwarzano tu przedniej jakości papier, który wysoko ceniono w drukarniach, urzędach a nawet na królewskich dworach. Było to źródłem bogactwa dusznickich papierników, którzy znaczące środki przeznaczali na unowocześnianie produkcji i ozdabianie młyna, który stał się jednym z najpiękniejszych obiektów przemysłowych w Europie. Dzięki temu dziś możemy podziwiać gontowy dach o wyjątkowej architekturze przemysłowego baroku, pawilon wejściowy przypominający wierzę zamku, rozety i półrozety zdobiące okna młyna oraz polichromie upiększające letnie pokoje gościnne dusznickich papierników. Młyn papierniczy w 2011 r. decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stał się pomnikiem historii, co świadczy o jego szczególnym znaczeniu dla kultury.

W papierni działa Muzeum Papiernictwa – placówka popularyzująca wiedzę o dziejach i znaczeniu papieru. Można tu obejrzeć kolekcję arkuszy ze znakami wodnymi z całego świata, sita do wytwarzania papierów zabezpieczonych przed próbami fałszerstwa, historyczne przyrządy do badania właściwości wyrobów papierowych (m.in. banknotów) oraz oryginalne urządzenia i modele maszyn wykorzystywanych w fabrykach papieru. Niezwykłą atrakcją czekającą tu na zwiedzających jest czerpalnia, w której odbywają się pokazy czerpania papieru wg techniki opracowanej w XIII stuleciu. Najodważniejsi sami mogą wczuć się w rolę średniowiecznego papiernika i własnoręcznie wykonać arkusze, które staną się wyjątkową pamiątką z pobytu w historycznym młynie papierniczym.

Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.muzeumpapiernictwa.pl  

  • (T. Szewczyk)
  • (T. Szewczyk)
  • (T. Szewczyk)
  • (D. Zielińska-Pytlowany)
  • (T. Szewczyk)
Ostatnio komentowane na stronie: