subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 18 (+67/-0)
Komentarze 1 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

23/12/11 publiczna

Pergamon – bo akropol jest nie tylko w Atenach

Śladem starożytnych ruin zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej - część II

 
Spod murów Troi udajemy się na południe. Tym razem naszym celem jest Bergama w prowincji İzmir. Historyczna nazwa tego miasta to Pergamon. Jeżeli to miano z czymś nam się kojarzy, to bardzo dobrze. Tak, to właśnie w tym miejscu powstał niegdyś pergamin, czyli wytwarzany ze zwierzęcych skór materiał, na którym można było pisać. Dziś, na górującym nad współczesną metropolią wzgórzu, znajdują się ruiny jednego z najpiękniejszych hellenistycznych miast.

Po dotarciu do Bergamy musimy zdecydować, jak dostaniemy się na szczyt wzniesienia. O ile nie chcemy wystawiać na ciężką próbę naszych nóg, powinniśmy skorzystać z kolejki linowej lub taksówki. Wybór nie jest wcale prosty. Kolejka, choć gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki oraz frajdę z samej jazdy (w końcu kolejką nie jeździ się raczej codziennie), niestety dosyć często się zacina. Wtedy sen zamiera się koszmar. A jak jeszcze słoneczko mocniej przyświeci, koszmar zamienia się w piekło (pod względem temperatury całkiem dosłownie). Wjazd na szczyt taksówką po stromej i krętej drodze to chyba pewniejszy sposób dotarcia do celu, choć przypominający nieco szaloną jazdę kolejką górską. W Turcji obowiązkowy egzamin na prawo jazdy wprowadzono dopiero pięć lat temu…
 
Pergamon - Kolejka linowa Pergamon - Kolejka linowa (Vitus)
  
Jeśli tylko dotarliśmy jakoś na szczyt, nasze poświęcenie zwróci nam się z nawiązką. Możemy podziwiać stąd boski, dosłownie boski widok na całą okolicę. To właśnie z tego miejsca gromowładny Zeus obserwował wojnę trojańską. Choć żadnych śladów starożytnego boga nie odnajdziemy, możemy podziwiać ruiny wspaniałego miasta przeżywającego okres swoje największego prosperity po śmierci Aleksandra Wielkiego oraz za Cesarstwa Rzymskiego. Pergamoński akropol do dziś robi bardzo duże wrażenie.
 
Pergamon - Akropol Pergamon - Akropol (Vitus)
  
Co będzie wyróżniać się spośród stosów kamieni i resztek kolumn? W pierwszej kolejności naszą uwagę skupimy zapewne na ruinach świątyni Trajana. Cztery kolumny podpierające kawałek frontonu wybijają się pod same niebo, jakby to one je podtrzymywały. Ten częściowo zrekonstruowany obiekt pochodzi z czasów cesarstwa rzymskiego.
 
Pergamon - świątynia Trajana Pergamon - świątynia Trajana (Vitus)
  
Kolejną rzeczą, której nie wolno nam przegapić jest teatr mogący pomieścić nawet 10 tys. widzów. Widownia została doskonale wkomponowana w zbocze i do dziś robi wrażenie swoim ogromem. Roztacza się też stąd wspaniały widok na leżącą poniżej Bergamę. Obok teatru możemy dostrzec pozostałości świątyni Dionizosa.
 
Pergamon - Teatr Pergamon - Teatr (Vitus)
W Pergamonie znajdował się niegdyś Biblioteka Pergamońska, drugi największy księgozbiór starożytnego świata, zaraz po Bibliotece Aleksandryjskiej w Egipcie. Najsłynniejszym zabytkiem związanym z tym miejscem jest jednak Wielki Ołtarz Zeusa. Sęk w tym, że znajduje się on obecnie… w Berlinie. Niemieccy archeolodzy prowadzący tu prace pod koniec XIX wieku wywieźli większą jego część do Europy. Zrekonstruowany ołtarz możemy oglądać w Muzeum Pergamońskim w stolicy Niemiec. W samym Pergamonie pozostał jedynie cokół…
 
  • Pergamon - Pozostałości świątyni Trajana – obecnie najlepiej widoczny element ruin Pergamon - Pozostałości świątyni Trajana – obecnie najlepiej widoczny element ruin (Vitus)