Na Warmii i Mazurach

Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Wilczy Szaniec

Masa historii i tony betonu skryte w mazurskim lesie

Jakie tajemnice może skrywać zwykły, niepozorny las leżący kilka kilometrów na wschód od Kętrzyna? Odpowiedź brzmi: kolosalne! To właśnie w tym cichym, spokojnym miejscu Hitler postanowił ulokować swoją kwaterę główną. W masywnych bunkrach skrytych wśród drzew lasu gierłoskiego führer podejmował najważniejsze decyzje, dyktując bieg II wojny światowej.


Wilczy Szaniec to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej, fanów militariów oraz tych, którzy od eleganckich wnętrz secesyjnych salonów preferują ciasne, surowe korytarze betonowych bunkrów. Choć cały skomplikowany kompleks umocnień został wysadzony w powietrze przez wycofujących się Nazistów, to nawet użyte w tym celu dziesiątki ton trotylu nie zdołały całkowicie zniszczyć wszystkich schronów. Ich porośnięte mchem ruiny możemy oglądać po dziś dzień.        


Jeżeli oczekujemy ujrzeć tu coś niezwykłego, będziemy zapewne zawiedzeni. Ruiny poniemieckich fortyfikacji ograniczają się w zasadzie do porozrzucanych po lesie wielkich, betonowych brył. Wszędzie tylko gruzy i beton, beton i jeszcze raz porośnięty mchem beton. Całość może przypominać pozostałości jakiejś nieznanej cywilizacji sprzed tysięcy lat, po której pozostały jedynie reszki monumentalnych budowli pożarte przez las. Potężne, masywne bunkry wciąż robią na turystach niezwykłe wrażenie. Ich ściany mają grubość od 4 do 6 metrów, a strop około 8. Przed zwiedzaniem wstąpmy do niewielkiego muzeum, w którym możemy zapoznać się z oryginalnym wyglądem kompleksu utrwalonym na fotografiach i zrekonstruowanym na sporych rozmiarów dioramie.     


Wizyta w Wilczym Szańcu jest niepowtarzalną lekcją historii. Miejsce to gościło najważniejsze osobistości walczące po stronie państw osi. Sam Hitler przebywał na terenie kompleksu przez około trzy lata. Skryty w jednym z bunkrów wydawał najważniejsze dla przebiegu wojny rozkazy. To tutaj w lipcu 1944 miał miejsce nieudany zamach na życie führera, który mógłby całkowicie odmienić bieg dziejów.  


Pozostałości fortyfikacji możemy podziwiać dzięki niezwykłemu poświęceniu polskich saperów
. Jak łatwo się domyślić, cały obszar wokół głównej kwatery Hitlera był szczelnie zaminowany. Usuwanie wyjątkowo niebezpiecznych pułapek na pasie o długości około dziesięciu kilometrów zajęło kilka lat i kosztowało życie lub zdrowie niejednego sapera. Dzięki ich ofierze możemy bezpiecznie zwiedzać pozostałości po kwaterze głównej i uczyć się, jakim złem jest wojna.   


Wilczy Szaniec stanowi wielką przestrogę. Przypomina nam o strasznych demonach przeszłości, które wciąż kryją się w najciemniejszych głębinach ruin. Cisza tego miejsca wyraźnie kontrastuje z wyobrażeniami wojny w naszych głowach, z hukiem bomb i krzykami rannych. Pozostaje mieć nadzieję, że idee przyświecające twórcom tego kompleksu zostały pogrzebane wraz z resztkami wysadzonych schronów.

Ciekawa strona o Wilczym Szańcu:
http://www.wolfsschanze.pl/

  • Ruiny - Wszystkie budowle były skryte wśród drzew, aby były niewidoczne dla wrogich samolotów Ruiny - Wszystkie budowle były skryte wśród drzew, aby były niewidoczne dla wrogich samolotów (Vitus)
  • Ruiny - Miejscami tworzą wyjątkowe kompozycje Ruiny - Miejscami tworzą wyjątkowe kompozycje (Vitus)
  • Krzyż upamiętniający polskich saperów - Wojna niesie śmierć nawet po jej zakończeniu Krzyż upamiętniający polskich saperów - Wojna niesie śmierć nawet po jej zakończeniu (Vitus)
  • Model zabudowań - Na szczęście niewiele z nich zostało Model zabudowań - Na szczęście niewiele z nich zostało (Vitus)
  • Ruiny - Wnętrza przypominają paszczę potwora Ruiny - Wnętrza przypominają paszczę potwora (Vitus)