Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Wieża Einsteina

i ekspresjonistyczna wizja Mendelsohna

Wyobrażacie sobie wybudować budynek na podstawie szkicu wykonanego z dosłownie kilku pociągnięć pędzla? Zapewne nielicznym udaje się to zadanie. Szkic, który przedstawiał wizjonerską postać architektury dotąd nieznanej był rysunek wieży Einsteina wykonanego przez Ericha Mendelsohna- urodzonego w Olsztynie architekta.

(http://documenta-akermarian...) Umiejętność oddania najważniejszych cech budynku za pomocą kilku kresek potrafi wykonać naprawdę niewielu. Jest to wielka sztuka, bo ludzie z reguły mają tendencje do przesadzania i nieumiejętności syntezowania myśli. Jak widać na obrazku powyżej wiele rzeczy widocznych jest od razu, a tendencja ekspresjonistycznej architektury maluje się sama.

Obserwatorium i instytut astrofizyczny został zlecony i później wykonany w celu badania teorii względności Einsteina.

(Astrophysikalisches Institut Potsdam/ http://pl.wikipedia.org/wik...)

Wieża Einsteina jest synonimem ekspresjonizmu. Wybudowana w Poczdamie, ukończona została w 1924 roku. Przy okazji obserwatorium wspomina się o amplitudzie między nowoczesną formą budynku a tradycyjną metodą jego wykonania. Początkowo budynek miał być wykonany z żelazobetonu, jednak z powodu trudności został wymurowany a później otynkowany.

Czy uważacie, że takie próby poszukiwań są słuszne? Ja osobiście wierzę w to, że na podstawie różnych, nawet najbardziej oryginalnych i dziwacznych prób odzworowania toku myślenia architekta, może powstać budynek wyjątkowy, który będzie wynikiem wielu wcześniejszych eksperymentów, nie zawsze udanych, jednak prowadzących architekturę do przodu.