"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

23/01/11 od nat
W temacie: Rumunia

Râşnov - chłopski zamek

Rumunia to miejsce gdzie nie tylko fortyfikowano kościoły, to również kraj gdzie chłopi budowali zamki.

Przez Rasznow kursują autobusy z Braszowa. Łatwo można się zorientować, że jest się na miejscu, bo to jakby bliźniacze miasteczko. Też jest góra w mieście i też ten sam olbrzymi napis: RASNOV. Na jej szczycie znajdują się ruiny zamku. Pierwotnie była to osada założona przez Krzyżaków w XIII wieku, ale później zajęli się nią chłopi i przybrała ona kształt miasteczka twierdzy.Służyła za schronienie i w razie napaści cała wieś ewakuowała się z całym dobytkiem właśnie tam.

Ciężko mi było znaleźć ścieżkę prowadzącą do zamku. Żeby się na nią dostać trzeba między kamienicami, ogrodzeniami i przy samej ścianie lasu wypatrzeć furtkę - i dalej jest już prosto, wydeptana droga prowadzi aż do murów.
Ruiny są niezwykle malownicze. Zachowały się mury obronne i nieco zabudowań wewnątrz. Ale  tętni tam życie. Wchodzących wita pan, przebrany w tradycyjny strój, krzycząc coś straszliwie po rumuńsku i wymachując toporem (a może to był Krzyżak z mieczem?? nie pamiętam...;) ). Jest też dużo straganów z rękodziełem, ludowymi, folklorystycznymi różnościami. A gdy się znudzi spacer po twierdzy, można usiąść na średniowiecznym kamieniu i podziwiać na przemian, a to widok zza murów, a to zakupione na straganie cudne, drewniane, rzeźbione łyżki i zagryzać wszystko kanapką z rumuńskim kashkavalem.

  • chłopski zamek w Rasnov chłopski zamek w Rasnov (nat)
Ostatnio komentowane na stronie:
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq
06/11/2014 ruda

Albania filmowo

3 komentarze, ostatni z 07/11/2014 od pinot
29/10/2014 ruda

Dajti Express

jedyna kolej gondolowa w Albanii
2 komentarze, ostatni z 29/10/2014 od ruda
27/10/2014 ruda

Albania

włoskim Eldorado?
3 komentarze, ostatni z 28/10/2014 od pinot