"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

06/05/14 od ruda
W temacie: Rumunia

Trasa Transfogarska - wizja dyktatora

Cóż... zdania o Trasie Transfogarskiej są podzielone. "Architektoniczny koszmar", "droga niszcząca góry", "gwałt na górskim krajobrazie" - to tylko niektóre z nieprzychylnych określeń tej mającej 108km drogi, łączącej Sybin z Pitesti. Z drugiej jednak strony, Trasa Transfogarska ma swoich fanów, ze względu na jej malowniczość, niesamowitość oraz dreszczyk emocji jaki dostarcza.

A jak w ogóle doszło do stworzenia w Fogaraszach tak wysoko wznoszącej się drogi? Otóż wybudowana została na rozkaz Nicolae Ceauşescu, który na przełomie lat 60-80tych postanowił pokazać, że jego dyktatura nie ma granic. Chciał udowodnić wszystkim, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Ponieważ bardzo lubił ten region Fogaraszy, gdzie w bliskiej odległości znajdują się dwa najwyższe szczyty tego pasma - Moldoveanu i Negoiu, uznał więc, że chce mieć możliwość dojazdu do niego samochodem. Rumuński dyktator nie liczył się z kosztami i nie przejął się zbytnio tym, że jego wiekopmne dzieło okupione zostało ogromnymi stratami w ludziach (podczas budowy zginęło 40 żołnierzy zatrudnionych do prac).
 
Trasa Transfogarska widziana z pasma Foagaraszy Trasa Transfogarska widziana z pasma Foagaraszy (ruda)
 
Trzeba jednak przyznać, że sama trasa robi spore wrażenie. Liczne serpentyny, które wiją się aż na wysokość prawie 2000m n.p.m. Tunel, który przechodzi pod pasmem Fogaraszy, mający długość prawie 1km. Wokół skaliste szczyty, które potrafią wyglądać naprawdę groźnie. Sama droga czynna jest oficjalnie od 15.06 do 15.09, jednak wszystko zależy od tego, jak długo utrzymuje się śnieg w najwyższej partii Trasy Transfogarskiej.
 
Liczne serpentyny sprawiają, że na trasie nie osiągnie się wyższej prędkości niż 40km/h Liczne serpentyny sprawiają, że na trasie nie osiągnie się wyższej prędkości niż 40km/h (ruda)
 
Ciekawym miejscem przy trasie jest zapora na rzece Ardżesz, mająca 160metrów wysokości. Tuż obok niej znajduje się gigantyczny, wykonany z metalu pomnik siłacza, choć według mnie bliżej mu do...transformersa. 
 
Bardzo specyficzny pomnik Bardzo specyficzny pomnik (ruda)
 
Widok na zaporę, a w tle Fogarasze Widok na zaporę, a w tle Fogarasze (ruda)
 
Przy Trasie Transfogarskiej można swobodnie biwakować, z czego chętnie korzystają Rumunii. Oprócz tego znajdziemy przy niej schroniska i hotele. Warto rozłożyć sobie przejaz trasą na dwa dni, aby w spokoju rozkoszować się górskimi widokami :)
 
Trasa Transfogarska miała swoje 5 minut w programie TopGear. Zachęcam do obejrzenia tego krótkie filmiku:
 
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq