7 fotografii
159 osób
Moderatorzy:
    pioter Ola ruda
Subskrybenci:
    colgen pinot IDB pioter pictori Chris888 Diabella kajtson jacek.bralski roxa nutkafantazji Tomek1970
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Janowiec budzi wyobraźnię

7 zdjęć

Ruiny niezwykłego zamku w Janowcu budzą wyobraźnię. Chciałoby się przenieść w czasie i zobaczyć go w całej jego okazałości, gdy był jedną z najpiękniejszych rezydencji w Rzeczpospolitej. Chciałoby się porozmawiać z jego właścicielami, z Firlejami, z Tarłami, z Lubomirskimi, popatrzeć, choćby z boku, na uczty i bale, jakie miały w nim miejsce, zobaczyć Jana Kochanowskiego potwierdzającego swoim podpisem umowę między Firlejami i mieszczanami z Janowca, Mikołaja Zebrzydowskiego przybywającego na pertraktacje z królem Zygmuntem III, podejrzeć króla Mikołaja Korybuta Wiśniowieckiego podczas jego pobytu na zamku. Ale nic z tego, możemy jedynie zerknąć na resztki wspaniałych murów i baszt, na ruiny pięknych zabudowań i krużganków. Możemy też zwiedzić niewielkie muzeum. Mało? Ano mało, ale i tak ciekawie. Więcej o zamku w notatce Ruiny zamku w Janowcu. Tu jeszcze kilka zdjęć:

  • Fragment nagrobka Andrzeja Firleja ( kopia w zamkowym muzeum) Fragment nagrobka Andrzeja Firleja ( kopia w zamkowym muzeum)
  • Tak wyglądał zamek w XVII wieku (makieta w zamkowym muzeum) Tak wyglądał zamek w XVII wieku (makieta w zamkowym muzeum)
Ostatnio komentowane na stronie:
05/05/2016 pinot

Gdańsk paradny

2 komentarze, ostatni z 14/07/2017 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: