Samouczek bywajtu
3 osoby
Moderatorzy:
    Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

15/10/13 od bt
W temacie: Listy kontaktów

Tworzenie i zarządzanie listami kontaktów

W dzisiejszych czasach, gdy aktywność społeczna coraz częściej przenosi się do internetu, naturalne stało się nawiązywanie wirtualnych kontaktów.

Bywajtu.pl nie jest wyjątkiem. Aby ułatwić Ci porządkowanie znajomości wirtualnych i realnych, masz możliwość tworzenia na portalu list kontaktów, tak by na ich podstawie udostępniać notatki dla określonej grupy odbiorców (zobacz: Tworzenie notatki).

Dodawanie nowych kontaktów

Do swoich list kontaktów możesz dodawać użytkowników  na dwa sposoby – bezpośrednio, odwiedzając ich profil, lub w sekcji Mój panel > lista kontaktów.

Aby dodać kontakt bezpośrednio wejdź na profil interesującego Cię użytkownika. W lewej kolumnie, na samym dole, w sekcji Dodaj do listy kontaktów znajduje się okno z listą wyboru, z której wybierasz, do jakiej grupy chcesz dodać danego użytkownika.

Lista Wszystkie kontakty jest ustawiona domyślnie i nie możesz jej edytować - znajdą się w niej wszyscy użytkownicy, których dodasz do swoich kontaktów. Dodatkowe listy możesz tworzyć w module Mój panel > lista kontaktów - jak to zrobić dowiesz się w dalszej części tego samouczka „Szukanie i importowanie kontaktów”.

Użytkownicy których dodajesz do list kontaktów nie są o tym informowani. Dlatego sieć swoich znajomych możesz tworzyć w dowolny sposób. Warto mieć na uwadze, że jeden kontakt może być przypisany do kilku list.

Jeżeli któryś użytkownik już znajduje się w Twoich kontaktach pod oknem Dodaj do listy kontaktów będą widoczne listy, do których go przypisałeś. Klikając w krzyżyk przy liście usuniesz użytkownika z tej listy.

Dodawanie i zarządzanie listami

Dodatkowe listy kontaktów stworzysz wchodząc w Mój panel > lista kontaktów i klikając w przycisk utwórz nową listę – system wymaga jedynie podania nazwy dla listy. Listy, które tworzysz, mogą być uzależnione od dowolnego czynnika – przykładowo: skąd znasz grupę kontaktów (rodzina, praca, studia) lub jakie działania na portalu z nimi wiążesz (obserwowani, współautorzy strony).

Utworzone listy będą się wyświetlać w tabeli widocznej na poniższej ilustracji. Klikając w ikonę długopisu w kolumnie edycja będzie można zmienić nazwę listy. Klikając w krzyżyk w kolumnie usuń skasujesz daną listę. Każdy dodany przez Ciebie kontakt znajduje się na domyślnej liście Wszystkie kontakty, dlatego kasując jakąś listę nie usuwasz wraz z nią kontaktów do niej przypisanych.

Aby wyświetlić użytkowników dodanych do listy kontaktów kliknij w jej nazwę, w kolumnie nazwa listy. Użytkownicy będą pokazywać się w tabeli zawierającej informację o nicku oraz - jeżeli dana osoba upubliczni te dane - o imieniu i nazwisku, adresie e-mail oraz numerze telefonu.

Jak już wcześniej było wspomniane, jeden kontakt może być przypisany do kilku list i w tej sekcji masz możliwość skopiowania użytkownika do dowolnej grupy. Możesz kopiować znajomych pojedynczo (poprzez listę wyboru w kolumnie kopiuj do innej listy) lub masowo (poprzez zaznaczenie kilku użytkowników i wybranie opcji Przenieś do listy w oknie wyboru Wybrane kontakty znajdującym się pod tabelą).

W analogiczny sposób możesz kasować użytkowników z listy.

Szukanie i importowanie kontaktów

Aby wyszukać nowe kontakty wejdź w dowolną listę i kliknij w przycisk dodaj kontakty. Jeżeli chcesz dodać znajomych do innej listy niż ta, w którą wszedłeś, wybierz ją z listy okna wyboru, widocznego nad zakładkami, zanim zaczniesz wyszukiwać nowe kontakty.

Do znajomych możesz dodawać zarówno użytkowników portalu, jak i osoby spoza serwisu.

• W zakładce użytkownicy serwisu wystarczy, że zaczniesz wpisywać nazwę użytkownika, którego chcesz dodać, a rozwinie Ci się lista zarejestrowanych osób, posiadających w nicku kombinację wpisywanej frazy. Przykładowo, jeżeli wpiszesz „ber”, wyświetli Ci się na liście zarówno użytkownik o nazwie „bercik”, jak i „November”.

 • W zakładce osoby spoza serwisu dodajesz znajomych, którzy nie są zalogowani na portalu bywajtu. Aby dodać takiego znajomego musisz podać przynajmniej jego adres e-mail, pozostałe dane nie są wymagane. Wiersz z takim kontaktem będzie miał kolor różowy. Jeżeli Twój znajomy zarejestruje się w przyszłości na portalu, używając tego adresu e-mail, zostanie on automatycznie dodany do Twoich list kontaktów.

 Dodawanie kilku kontaktów jednocześnie

Do swoich list kontaktów możesz dodawać kilku znajomych z różnych źródeł jednocześnie. Po zatwierdzeniu danego użytkownika (w zakładce użytkownicy serwisu przez przycisk wybierz i w zakładce osoby spoza serwisu przez przycisk akceptuj) pojawi on się na liście wybrane osoby w prawej kolumnie panelu. Dopiero klikając w przycisk dodaj do listy kontaktów, widoczny pod tabelą, osoby te zostaną dodane do wybranej grupy kontaktów.

W ostatniej zakładce z pliku masz możliwość importowania listy kontaktów z plików zewnętrznych o rozszerzeniu .csv lub .xls (tabela excel).

  • W plikach .csv dane powinny być przedzielone przecinkiem (bez spacji) i podane w kolejności: adres e-mail, imię, nazwisko. Dane każdej osoby powinny być umieszczone w odrębnym wierszu (po enterze), np.:

               jan.kowalski@domena.pl,Jan,Kowalski
               malinowski@domena.pl,Antek,Malinowski

  • W plikach .xls tabela powinna wyglądać w następujący sposób: