Szwajcaria, Berno
Berno + dodaj notatkę o tym miejscu

Berno jest stolicą Szwajcarii. Jednak swoim wyglądem różni się od europejskich stolic. Miasto leży nad rzeką Aare, która dzieli je na dwie części połączone mostami. Warto zwrócić uwagę na malownicze położenie Starego Miasta w zakolu rzeki.

http://www.bern.ch/

Ciekawe miejsca:

Stare Miasto

Średniowieczne Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując ulicami Marktgasse i Kramgasse podziwiamy zabytkowe domy z pięknymi podcieniami, o łącznej długości 6km. Pomiędzy nimi znajdują się historyczne fontanny zbudowane w 1545 roku, urzekające mnogością barw i kształtów.

Dom Alberta Einsteina

Dwupokojowe mieszkanie przy głównej ulicy Brna to miejsce, gdzie sławny fizyk spisał pierwszą wersję swojej teorii względności.

http://www.einstein-bern.ch/

Berneńska katedra

Budowa tej gotyckiej katedry rozpoczęła się w 1421 roku. Mierząca 100 metrów wieża katedry jest najwyższą wieżą kościelną w Szwajcarii. Nad głównym portalem z 1490 roku znajduje się przepiękna płaskorzeźba przedstawiająca sceny z Sądu Ostatecznego.

http://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnster_of_Bern

Wieża zegarowa Zeitglockenturm

Słynna szwajcarska wieża pochodzi z 1530 roku. Ogromną atrakcją są ruchome figurki zegara poruszające się na cztery minuty przed każdą pełną godziną.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zytglogge
http://www.zytglogge-bern.ch/flash_v1.html

Bundeshaus

Kolejną atrakcją turystyczną jest ogromny, nakryty charakterystyczną, szklaną kopułą gmach Parlamentu (Bundeshäuser), wzniesiony w 1902 roku. Zewnętrzne i wewnętrzne ściany zachwycają bogatymi wykończeniami. Bundeshaus jest dostępny dla turystów.

http://www.parlament.ch/

Niedźwiedzie jamy Bärengraben

Według legendy nazwa miasta wzięła się od niedźwiedzia, dlatego właśnie niedźwiedź jest jego symbolem. Park, w którym można zobaczyć żyjące tam niedźwiedzie, znajduje się nad brzegiem rzeki Aare i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.

http://baerenpark-bern.ch/

Muzeum Sztuk Pięknych Kunstmuseum

W muzeum zgromadzono ogromną kolekcję malowideł takich artystów jak Paul Klee, Picasso, Cezanne i Matisse.

http://www.kunstmuseumbern.ch/

Berneńskie Muzeum Historyczne (Bernisches Historisches Museum)

Główną atrakcją muzeum są oryginalne rzeźby z drzwi katedry, przedstawiające Sąd Ostateczny, makabryczne płaskorzeźby Niklausa Marueka „Taniec Śmierci” a także zgromadzone kosztowności kościelne z czasów panowania Habsburgów.

http://www.bhm.ch/

Ciekawe wydarzenia:

Gurtenfestival

Zgodnie z nazwą impreza odbywa się na wzgórzu Gurten. Już od ponad dwudziestu lat festiwal muzyczny organizowany jest co roku w lipcu.

http://www.gurtenfestival.ch/

Jazzfestival Bern

Festiwal odbywa się od marca do maja każdego roku. Pierwszą edycję zorganizowano w 1976 roku.

http://www.jazzfestivalbern.ch/

Zibelemärit Festiwal Cebulowy

Tradycyjny Targ Cebulowy odbywa się w czwarty poniedziałek listopada. Pochodzenie Zibelemärit prawdopodobne można wyjaśnić odbywającym się w Bernie od 1439 roku jarmarkiem Św. Marcina.

http://de.wikipedia.org/wiki/Zibelem%C3%A4rit

Przeglądaj drogowskazy