Autor tupek
subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 45 (+130/-0)
Komentarze 4 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Lokalna historia

Wizna - położona w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego, Nadnarwiańskiego Parku Narodowego oraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego "Doliny Narwi".

Położenie miejscowości czyni z niej atrakcyjne miejsce dla ceniących spokój i ciszę, a także dla wędkarzy. Biebrza i Narew są doskonałym miejscem do połowu ryb.

Wizna to nie tylko atrakcyjne przyrodniczo położenie. Być może zainteresowani II wojną światową słyszeli o bitwie, która odbyła się tu podczas kampanii wrześniowej 1939r.

Wizna położona jest nad Narwią, która tworzy tu charakterystyczne kolano.  Takie położenie przy rzece oraz bagienne tereny sprawiły, że wybudowano tu odcinek fortyfikacji stałych. Ciągnął się on od Maliszewa po Kołodzieje (liczył 9 km) i był przedzielony rzeką Narew na część północną "Giełczyn" i południową "Góra Strękowa".

Umocnienia w tym rejonie rozpoczęto wznosić po koniec czerwca 1939 roku. Do chwili wybuchu wojny zostało wybudowanych 16 obiektów. Fortyfikacje Wizny stanowiło 6 schronów ciężkich oraz kilka średnich i małych. Były one wykonane z żelbetonu i wyposażone w kopuły pancerne od osadzania ckm. Każdy schron miał stanowiska na 3-5 ckm, odpowiednie pomieszczenia bojowe, pomocnicze pompy wentylacyjne, drzwi pancerne. Brak było pól minowych oraz zasieków z drutu kolczastego na przedpolu.

Dostępne informacje mówią, że obrona odcinka „Wizna” trwała od 6 do 10 września 1939 r. Dowódcą całego odcinka od 2 września był 31 letni kpt. Władysław Raginis. Do swej dyspozycji miał : 20 oficerów, 700 szeregowych, 6 dział lekkich, 28 ckm i 18 rkm. Po przeciwnej stronie było: 1210 oficerów, 21800 podoficerów i czołgowych, 350 czołgów, 166 dział różnych kalibrów, 195 dział przeciw pancernych, 288 ckm, 689 rkm.

W 2009 roku była 70-rocznica bitwy. Z tej okazji zorganizowano inscenizację mającą upamiętnić tamto wydarzenie. W tym czasie pojawiły się również głosy demitologizujące znaczenie bitwy (np. bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,100421,7007423,Wizna__nieslychany_mit_kampanii_wrzesniowej_.html ).

Oczywiście, jak to z historią często bywa, zdania na temat rangi i faktów związanych z tym wydarzeniem są podzielone. Grunt, że w lokalnej społeczności bitwę pod Wizną nazywa się "polskimi Termopilami".