subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 15 (+40/-0)
Komentarze 28 (+12/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

23/12/13 publiczna

Zjawiska Meteorologiczne

Wiatr

Czy kiedykolwiek ktoś z nas, zwykłych szarych zjadaczy chleba, zastanawiał się nad zjawiskami meteorologicznymi, które towarzyszą nam każdego dnia i każdej nocy? Zapewne w natłoku codziennych spraw i codziennego biegania za przyziemnymi rzeczami - niestety nie.

Tytułowy "wiatr", co to takiego? Dlaczego go czujemy? Dlaczego go nie widać? Skąd się bierze?

Wiatr wieje Wiatr wieje (mikebaird/ CC BY 2.0/ http://www.flickr.com/photo...)

Najprostsza definicja wiatru z punktu widzenia meteorologii to: przemieszczanie się cząsteczek powietrza spowodowana różnicą ciśnień atmosferycznych nad dwoma różnymi, ale sąsiadującymi obszarami. Wiatr zawsze wieje w stronę obszaru, nad którym ciśnienie oczywiście jest mniejsze. Można porównać to do naczyń połączonych np. rurką, w których początkowo mamy dwa różne poziomy płynu. Co się będzie działo? No jasne! Odpowiedź jest prosta: płyn z naczynia o wyższym poziomie płynu przeleje się do naczynia z mniejszym poziomem. Dokładnie to samo dzieje się z cząsteczkami powietrza.

Ciekawostką jest fakt, że wiatr nie wieje prostoliniowo, cząsteczki poruszają się ruchem spiralnym. Spowodowane jest to ruchem obrotowym Ziemi. Z kierunku wiatru bardzo łatwo jest odczytać gdzie znajdują się ośrodki wysokiego i niskiego ciśnienia. Gdy staniemy plecami do wiatru, to wyciągnięta na ukos do przodu prawa ręka wskaże nam miejsce gdzie ciśnienie jest najmniejsze, a wyciągnieta na ukos do tyłu lewa wskaże obszar ciśnienia wysokiego (na półkuli południowej odwrotnie).

Jak sprawdzić bardzo dokładnie kierunek skąd wieje wiatr? Każdy z nas ogladał film, w którym to marynarze ślinią palec i podnoszą go do góry. Jest to filmowy mit, tego typu badanie jest tak niedokładne, że do celów żeglugi, gdzie liczy się każdy rumb i każda mila, niestety nie wystarcza.

Prosta i najskuteczniejsza metoda: stań twarzą do wiatru i słuchaj go, kiedy wiatr będzie szeptał do obydwu twoich uszu, nos wskaże ci kierunek.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
14/01/2014 SKIP

Woda w Łodzi

2 komentarze, ostatni z 27/04/2014 od pioter
27/01/2014 SKIP

Legenda o Czartowym Polu

3 komentarze, ostatni z 27/01/2014 od Antisaina
22/01/2014 SKIP

Góry Świętokrzyskie - rys geomorfologiczny

3 komentarze, ostatni z 24/01/2014 od Ola