KomentatorAutorWydawca ruda
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 239 (+128/-0)
Komentarze 400 (+67/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Mazury – cud natury?

Jakiś czas temu szwajcarska Fundacja „New7Wonders” postanowiła stworzyć listę nowych siedmiu cudów świata. Pierwszy plebiscyt dotyczył cudów architektury, a kolejny cudów natury. Do tej drugiej kategorii postanowiły kandydować nasze rodzime, piękne Mazury (a zasadniczo zostały zgłoszone przez Polską Organizację Turystyczną). Do końca 2008 roku internauci z całego globu mogli oddawać swoje głosy na 400 miejsc. Do drugiego etapu przeszło 261 kandydatów, w tym Mazury oraz Puszcza Białowieska. W 2009 wyłoniono 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi. W grupie tej znalazły się Mazury, będąc też jednym z pięciu miejsc z Europy, które zakwalifikowały się dalej. Natomiast w 2011 roku wyłoniono już 7 Cudów Natury, jednak nasze Mazury nie znalazły się wśród szczęśliwców. Tak czy inaczej, zostały jednym z 14 najpiękniejszych miejsc na świecie!!

(J.BC, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Cóż można powiedzieć o Mazurach? Przede wszystkim to, że jest to ten region Polski, który sprosta wymaganiom różnych grup turystów – zarówno tych bardziej, jak i mnie aktywnych. A jeśli chodzi o aktywności, to nie samymi jeziorami i wodą człowiek żyje. Bo owszem, Mazury to ponad 2000 jezior, liczne rzeki i możliwość uprawiania przeróżnych sportów wodnych. Jednak jest to również wymarzone miejsce dla fanów rowerowych dwóch kółek. Zróżnicowany, pofałdowany teren, wiele szutrowych lub gruntowych dróg, piękne widoki i niezliczone możliwości kolarskich wycieczek. Na Mazurach spotkać można również osoby uprawiające nordic walking oraz jeżdżące konno. Zimną, ten region Polski staje się mekką narciarzy biegowych, dla których przygotowywane są trasy i kładziony jest ślad. Również, znajdziemy na Mazurach stoki do narciarstwa zjazdowego, z wyciągami, snowparkami i innymi udogodnieniami. Mniej aktywnym turystom ta część Polski oferuje czyste plaże, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty o każdym standardzie (ale najczęściej tym wyższym, nastawionym na liczne grupy turystów głównie z Holandii i Niemiec), rejsy wycieczkowe, przeróżne festyny, koncerty czy festiwale. Zasadniczo każdy znajdzie coś dla siebie na Mazurach.

( evoonia, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Jednak region ten nie przyciągałby aż tak, gdyby nie wspaniała przyroda, brak zanieczyszczeń oraz piękno krajobrazu. Na Mazurach nie tylko możemy napawać się widokiem cudownych jezior i rzek, ale obserwować dzikie zwierzęta, w szczególności ptaki. Niezbyt gęsta zabudowa sprawia, że naprawdę można odciąć się tam od zgiełku codziennego, miejskiego życia, odpocząć od tłumów (o ile nie postanowimy spędzić czasu w jednym z kurortów pokroju Mikołajek czy Mrągowa) i ciągłej pogoni za kolejnymi celami.

(M1key.me, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Tak czy inaczej Mazury są naszym cudem natury, o który powinniśmy dbać, promować go i być z niego dumnym!

Ostatnio komentowane notatki autora:
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot