KomentatorAutorWydawca ruda
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 239 (+128/-0)
Komentarze 400 (+67/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Bardejów

słowacka perełka

Bardejov (pol. Bardejów, Bardiów) to słowackie miasto położone dość blisko granicy z Polską (przejście graniczne w Muszynce, Beskid Niski), przy trasie łączącej Svidnik z Popradem. Znane jest przede wszystkim ze swojej starówki, która w całości wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Samo miasto powstało na przełomie XII i XIII wieku jako przyklasztorna osada polskich cystersów z Koprzywnicy, którzy właśnie w tym miejscu wybudowali pierwszy, romański kościół. Później, bo w 1270r. cystersi zostali usunięci, a miejscowość została przejęta przez Węgrów, którzy nadali jej liczne przywileje, od corocznych jarmarków po prawo budowy murów obronnych czy prawo miecza. Później losy Bardejowa były niezbyt burzliwe, miasto cieszyło się dobrą sławą. Od 1530r. w nie mogli się w nim osiedlać Słowianie, co poskutkowało tym, że stało się siedzibą mieszczaństwa niemieckiego. Niestety XVIIw. był dla Bardejowa niezbyt przychylny - pożary oraz toczące się wojny doprowadziły do jego upadku, z którego podźwignął się w dopiero w XIXw. (na podstawie: Przewodnik. Beskid Niski. Oficyna Wydawnicza Rewasz, Pruszków 2007, s.239-240)

Najważniejszym punktem miasta jest oczywiście starówka, na którą składa się rynek, który z trzech stron otoczony jest kamieniczkami mającymi tylko jedno piętro i spadzisty dach. W centralnej części rynku stoi ratusz, w którym obecnie znajduje się muzeum. Jednak najważniejszym budynkiem Bardejowa jest kościół św. Idziego (również znajdujący się na rynku), pochodzący z XIVw. Jest on udostępniony zwiedzającym, a największą atrakcją jest wejście na kościelną wieżę, skąd rozciąga się fenomenalny widok na miasto oraz otaczające go wzgórza. Nie polecam jednak wchodzenia na wieżę w samo południe, gdyż dźwięk bijących dzwonów może z lekka ogłuszyć. Bardejów szczyci się również tym, że ma najlepiej zachowany średniowieczny zespół miejski, na który składają się mury obronne (w ostatnich latach odrestaurowane ze środków unijnych), wieżyczki oraz kamienny most.

Bardejowskie kamieniczki Bardejowskie kamieniczki (ruda)

Ratusz oraz kościół św. Idziego Ratusz oraz kościół św. Idziego (ruda)

Kościół św. Idziego Kościół św. Idziego (ruda)

Rynek widziany z wieży kościoła św. Idziego Rynek widziany z wieży kościoła św. Idziego (ruda)

Widok na Bardejów i jego okolice Widok na Bardejów i jego okolice (ruda)

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot