Komentator roxa
Roxa
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 10 (+21/-0)
Komentarze 141 (+54/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Stavanger Domkirke - najstarsza norweska katedra z XII wieku

Jedyna katedra w Norwegii, której nie zmieniano od XIV wieku.

Pierwsze kroki po dotarciu do Stavanger skierowałam do centrum. Miejsce bardzo przyjemne i malownicze z uwagi na jezioro Breiavatnet, które jest centralnym miejscem życia miasteczka. Stamtąd już tylko parę kroków do najstarszej Katedry w Norwegii Domkirke.

Katedra położona na niewielkim pagórku w otoczeniu starych drzew i kamiennego muru. Patronem Stavanger i katedry jest biskup Switun pochodzący z Winchesteru. Również, jak się dowiedziałam, patron sadowników i deszczu po trwajaąych suszach. W Norwegii raczej nie narzekają na brak deszczu ;)

Patrząc na kościół zastanawiałam się, skąd ta mieszanka stylów romańskiego i gotyckiego. Budowę jej zakończono około w 1125 roku w stylu romańskim (widoczne grube mury). Gotycki charakter katedry to następstwo odbudowy po pożarze w XIII wieku, widoczna rozeta i portale nad oknami zakończone ostrymi łukami. Na uwagę zasługuje fakt, że udało się zachować jej gotycki charakter wnętrza, dekoracji i wyposażenie. Tyle historii.

Niestety nie udało mi się zobaczyć wnętrza z uwagi na przeprowadzane prace konserwatorskie. Załączam link: 

http://desireephotography.blog... - przyznajcie zapiera dech i można poczuć ducha średniowiecza i żal, że tylko wirtualnie (a byłam tak blisko).

I oficjalny link do strony internetowej katedry http://www.stavangerdomkirke.n... 

 

 

  • (roxa)
  • (roxa)
  • (roxa)
  • (roxa)