Komentator roxa
Roxa
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 10 (+21/-0)
Komentarze 141 (+54/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

27/02/16 publiczna

Czy kamień może coś czuć? Trolle w Skandynawii

Czym różni się człowiek od trolla? Okazuje się, że między ludźmi mówi się: „bądź sobą”, a między trollami: ”poprzestań na sobie” - Ibsen wiedział, jaka jest róznica między gatunkiem ludzkim a gatunkiem trolli nie tylko w sposobie myślenia.

Miałam okazję stanąć "oko w oko"z jednym z nich, myślę, że był to nisse ;) Niestety, nie przmówił do mnie ten kamienny brzydal. Do spotkania doszło w ciągu dnia w pełnym słońcu, widocznie biedaczysko nie zdążył się przed nim schować i zamienił się w kamienną figurę. Trolle to nocne stworzenia, żyją w jaskiniach i gęstych lasach, ale nie tylko, i unikają słońca z wiadomych względów.

O norweskich Trollach krąży wiele legend i opowieści. Pierwsze wzmianki w literaturze sięgają XIII wieku. Trolle nie są szczególnie miłe i przyjazne dla ludzi. Charekteryzuje je złośliwe usposobienie, pamiętliwość i mściwość, chociaż też bywają wyjątki. Dobrze, że nie spotkałam trolla leśnego - mieszkają w norweskich lasach, leżą na ziemi i udają olbrzymie góry. Bądź trolla górskiego - kochają złoto, okradają z niego wszystkich – i bogatych, i biednych. Myślę, że musi to być przerażający widok: trójgłowy troll- najbardziej okrutne z trolli. Im więcej głów wyrastających z karku, tym wyżej stoją w hierarchii. Żyją stadnie w grupach do dwunastu osobników.

Ich dalekimi kuzynami są gnomy, zwane po norwesku nisse (przypominają nasze krasnale). Są raczej przyjazne dla ludzi pod warunkiem, że się je dobrze traktuje i karmi. One lubią obcować z ludzmi. Opiekują się gospodarstwem, pomagają w oborze i tam przeważnie mieszkają. W Norwegii to właśnie dobrze odkarmiony julenissen przynosi prezenty na Boże Narodzenie. 

Trolle mają swoje ulubione miejsca, gdzie zamieszkują  Trolfjorden - miejsce bogate w jaskinie. Hardangerfjord - Język Trolla albo Trolltunga, żeby zobaczyć ten niezwykły kamień trzeba się wspiąć na wysokość 700 metrów, a warunki umożliwiające wejście są dobre od czerwca.

Kolejną atrakcją związaną z trollami jest "Droga Trolli" (zwana także Drabiną Troli), budowano ją 8 lat i uroczyście otwarto 21 lipca 1936 roku. Droga przypomina serpentynę. Możliwe poruszania się po niej jest od połowy maja do października. Średnie nachylenie wynosi 9%, a serpentyn jest 11 w większości zakręcających  pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,4m.

I można tam zobaczyć chyba jedyny na świecie znak drogowy "UWAGA TROLLE". Niestety tych atrakcji nie udało mi się zobaczyć, ale mam nadzieję, że jeszcze wrócę do Norwegii, więć trolle miejcie się na baczności ;) 

Może zbyt odważne słowa szczególnie po obejrzeniu filmu " Lowca trolli" - tutaj recenzja i zwiastun http://www.film.gildia.pl/film... -