KomentatorAutorWydawca Ola
subskrybuj autora
(subskrybuje: 5 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 258 (+347/-0)
Komentarze 424 (+158/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

03/03/14 publiczna

Tęcza

demoniczny stwór czy droga w zaświaty?

Lubię burze - po burzy powietrze zawsze jest jakby czystsze. Na dodatek łatwiej też zobaczyć wtedy tęczę, która co by nie mówić, jest pięknym zjawiskiem atmosferycznym.

(By Famartin CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)

Jednak tęcza nie zawsze wzbudzała w ludziach taki zachwyt, a co więcej - budziła autentyczny strach. Np. marynarze wierzyli, że tęcza niejako "wysysa" wodę z morza do chmur (dzięki czemu mamy deszcz); istniało zatem ryzyko, że wysysajac wodę na deszcz zassie jednoczesnie również i statek.

(Topory, GNU FDL, http://commons.wikimedia.or...)


Nie wiem jak Wam, ale mi jakoś nieodmiennie tęcza kojarzy się z jednorożcami, troskliwymi misiami i w ogóle kolorem różowym. Ciekawe co by na takie skojarzenia powiedział jakiś przedstawiciel ludów nordyckich, skoro wśród nich wierzono, że tęcza jest traktem po którym zmarli przechodzą w zaświaty. Auć!


(Martyn Gorman CC-BY-SA-2.0, http://commons.wikimedia.or...)
Z kolei nasi słowiańscy przodkowie również bali się tęczy - uważali ze jest to istota nadprzyrodzona, która przyszła.. napić się wody. Istota ta była bardzo niebezpieczna, gdyż mogła porwać człowieka do... raju. Nie mylcie jednak słowiańskiego raju z rajem bibilijnym: ten pierwszy (nazywane tez wyrajem lub nawie) był czymś w rodzaju zaświatów, ale odlatywały tam też ptaki na zimę. I teraz jeśli człowiek został porwany do raju przez tęczę to stawał się płanetnikiem - czyli istotą demoniczną, która zawiadywała pogodą - zsyłała deszcz i przesuwała chmury po niebie.

Demoniczna tęcza Demoniczna tęcza (By Steve Jurvetson, CC-BY-2.0, http://commons.wikimedia.or...)
Część z Was kojarzy też pewnie legendy o garncu złota ukrytym na końcu tęczy. Jest to jednak przesąd bardzo młody, dopiero z początku XX wieku. Co ciekawe, legenda jest bardzo przewrotna, gdyż nie da się dojść na drugi koniec tęczy, ponieważ ma ona kształt koła (możecie zrobić w domu eksperyment z wężem ogrodowym przy ładnej pogodzie i sami się o tym przekonać).