KomentatorAutorWydawca Ola
subskrybuj autora
(subskrybuje: 5 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 258 (+349/-0)
Komentarze 424 (+158/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Pomnik św. Jerzego na Placu Wolności w Tbilisi

i jego twórca - Zurab Tsereteli

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Tbilisi jest Plac Wolności z górującą nad nim kolumną. Na szczycie kolumny znajduje się rzeźba przedstawiająca świętego Jerzego, patrona Gruzji. Pomnik oficjalnie nazywa się "Pomnikiem Wolności" ale jakoś mało kto o tym myśli, bo jest to jednak przede wszystkim święty Jerzy.

(shioshvili, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Pomnik powstał w 2006 roku, a jego twórcą jest słynny gruziński rzeźbiarz - Zurab Tsereteli. Zatrzymajmy się na chwilę przy autorze, bo to barwna i ciekawa postać.

Urodzony w Tbilisi w 1934 roku, po ukończeniu miejscowej Akademii Sztuk Pięknych wyemigrował do Moskwy. Z jakichś niejasnych przyczyn Tsereteli cieszył się niesłabnącą sympatią rosyjskich władz (szczególnie za czasów gdy merem Moskwy był Jurij Łużkow), która powierzała mu dosyć ważne przedsięwzięcia artystyczne jak np. oficjalny prezent władz Rosji dla Stanów Zjednoczonych, mający na celu upamiętnienie ofiar 11 września. Innym przykładem może być też Święty Jerzy zabijający bestię - rzeźba znajduje się w Parku Zwycięstwa na Pokłonnej Górze (Moskwa).

(Yair Haklai , GFDL, http://commons.wikimedia.or...)

Powstały zresztą również inne jej wersje, a najsłynniejsza znajduje się w Nowym Jorku na terenie należącym do ONZ. Czemu najsłynniejsza? Gdyż powstała ze zezłomowanych fragmentów radzieckiej i amerykańskiej bomby atomowej (link do zdjęcia).

Najsłynniejsza jednak rzeźba autorstwa Tsereteliego to "Piotr Wielki", którego można zobaczyć w Moskwie. Rzeźba jest słynna z dwóch powodów - po pierwsze - jest to podobno największa rzeźba na świecie (94 metry wysokości). Jednak ciekawsze niż suche fakty są zakulisowe ploteczki - i tu dochodzimy do drugiego powodu dla którego ta rzeźba jest tak sławna. Otóż podobno została ona pierwotnie wykonana na zlecenie rządu amerykańskiego, i miała przedstawiać kolumba. Jednak dzieło Tsereteliego nie przypadło do gustu zleceniodawcy. Co by nie marnować dobrej rzeźby Tsereteli odrąbał głowę Kolumbowi, i zastąpił ją nową - tym razem "należącą" do Piotra Wielkiego. Po czym sprzedał statuę Moskwie.

(jasoneppink, CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photo...)

W samym Tbilisi jego dzieło zobaczycie też w pobliżu Tbiliskiego Morza - pomnik nazywa się "Historia Gruzji" i wygląda trochę jak Stonehenge.

Wracając zaś do samego Św. Jerzego czy raczej "Pomnika Wolności", to Zurab podarował go swojemu miastu w prezencie. Co więcej, pomnik pokryty jest złotem i pewnie dlatego musieli go umieścić na ponad 30-metrowej kolumnie.