KomentatorAutorWydawca Ola
subskrybuj autora
(subskrybuje: 5 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 258 (+348/-0)
Komentarze 424 (+158/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Kaplica w Studziance

Jednym z najstarszych zabytków znajdujacych sie a terenie gminy Brzuze jest kaplica z 1704 roku, znajdująca się we wsi Studzianka. Co do nazwy kaplicy nie ma tu zgodności - jedno mówią że jest to kaplica pod wezwaniem NMP, inni że kaplica jest poświęcona Matce Boskiej Studziennej, jeszcze inni zaś mówią, że kaplica jest pod wezwaniem świętego Jakuba.

(Aleksandra Foryś)
Kaplica jest drewniana, o zwartej bryle, a zdobi ją tylko jedno, niewielkie witrażowe okno (dwa pozostałe okna pozbawione są zdobień). Możliwe że mała liczba okien miała chronić kaplicę przed kradzieżami.

(Aleksandra Foryś)

Prawdopodobnie tego typu architektura sakralna musiała być typowa dla tego regionu, gdyż pochodzący z podobnego okresu kościół pod wezwaniem św.Wawrzyńca nieopodal Sierpca wygląda bardzo podobnie.

Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca (Aleksandra Foryś)

 

Kaplica na co dzień jest zamknięta - dlatego wnętrze kaplicy można niestety zobaczyć tylko podczas odpustów organizowanych na św. Jakuba i Zielone Świątki, kiedy wrota kaplicy zostają otwarte dla wiernych.

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)

Kaplica słynie też ze znajdującego się nieopodal źródełka, które ma ponoć właściwości lecznicze - a szczególnie pomaga ponoć na oczy. Samo źródełko przypomina jednak bardziej studnię która "wybiła", niż źródło - w każdym razie nigdy nie wyobrażałam tak sobie źródełka. Stąd też pewnie więc i nazwa miejscowości - Studzianka.

(Aleksandra Foryś)

Notatki o podobnych miejscach: