November
Anka
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 5 (+10/-0)
Komentarze 5 (+1/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

08/11/13 publiczna

Owijanie drucika

Jedną z podstawowych czynności w wire-wrappingu jest owijanie drucików. Co prawda nie każdy projekt wykonuje się z zastosowaniem tej techniki, ale samo nawijanie i owijanie jest z pewnością dobrym ćwiczeniem – zwłaszcza gdy zaczyna się dopiero przygodę z tworzeniem biżuterii z drutu.

Jak to zrobić? Po pierwsze: zawsze drut, którym owijamy, powinien być cieńszy niż ten, który jest owijany. Najczęściej do nawijania na drut o grubości 1 mm używa się drutu 0,4 mm lub 0,6 mm, z kolei jeśli nawijamy na drut cieńszy, np. 0,8 czy 0,6 mm, trzeba również owijać cieńszym drucikiem np. 0,2 mm. Owijanie nie jest takie proste – drut powinien być nawijany dokładnie raz przy razie. Ewentualne małe odstępy można spróbować docisnąć palcem, jednak nie będzie to już efekt idealny.

Zaczynamy od przycięcia drucików A (cieńszy) i B (grubszy). Bierzemy drut A i mniej więcej w jego połowie przykładamy go do drucika B – także mniej więcej w jego połowie. Zaczynamy owijać zawsze od siebie – wtedy każdy zwój będzie wykonany staranniej i dokładniej. Nigdy drucika A nie trzymamy ściśle w palcach; drut ten musi się obracać, inaczej skręci się i po prostu pęknie. Kiedy skończymy owijać z jednej strony, wracamy do środka drucika i owijamy drugą stronę. Trzeba pamiętać, by drut B był w jakiś sposób zabezpieczony – czy to lupikiem, czy też kuleczką, wypaloną przy pomocy palnika (to wyjaśnię w kolejnych postach).

Poszczególne kroki przedstawiają zdjęcia. Warto trochę potrenować, bo to pozwala nabrać wprawy w dłoniach. Owijanie drucika przydaje się potem przy tworzeniu bardziej skomplikowanych elementów.

 

1) Drucik zakończony oczkami to ten, który będzie owijany. Ma 1mm grubości; ten drugi 8 mm (zazwyczaj owja się cieńszym drucikiem, ja wzięłam ten, bo lepiej go widać).

(November)

2) Tu widać już owijanie - drut jest wygięty, bo tak łatwo trzyma się go w palcach. Nie ściskamy go tylko pozwalamy mu się swobodnie obracać podczas nawijania.

(November)

3) Kiedy drucik robi się krótki, nie da się go już trzymać, dlatego taką końcówkę albo należy podciąć, albo docisnąć za pomocą płackich szczypiec. Teraz trzeba odwrócić "robótkę" i dokładnie w ten sam sposób owijać druga stronę (przepraszam za mało wyraźną fotę;p)

(November)

4) Tak wygląda drucik owinięty. Widzicie z pewnością gdzieniegdzie szczeliny ;D właśnie tu nie było owinięte dostatecznie ścisło:) W ten sposób tworzy się także bardziej ozdobne elementy. Powstałą "sprężynkę" można zdjąć i ponownie owijać, z czego powstanie fajny element ozdobny. :)

(November)